Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1013361_600217320044807_1282490190_n
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
1. novembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skPR správa organizátora podujatia PR správa organizátora podujatia

Festival o horách a cestovaní – Vysoké hory Nitra 2013

(PR článok) Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, ktoré sa koná v Nitre od r. 2006. Každoročne v novembri sa stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania, pre ktorých je vždy pripravená pútavá prehliadka filmov a prezentácií od viacerých hostí, známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov z nitrianskeho regiónu, samozrejme z celého Slovenska, ale i z ČR.
Organizátorom festivalu je občianske združenie Nitriansky horský spolok (www.nihos.sk). Hlavnými partnermi podujatia sú mesto Nitra, Slovenský vysokohorský turistický spolok a Dynamik Nitra. Festival je od r. 2008 dvojdňový a koná sa tradične v posledný novembrový piatok a sobotu na Mestskom úrade v Nitre. Piatkový program je určený žiakom a študentom nitrianskych základných a stredných škôl a má náučno-vzdelávací charakter. Jeho obsahom je i environmentálna výchova. Hlavný program prebieha počas celého sobotného dňa v štyroch blokoch, v ktorých sa striedajú jednotlivé filmy a prezentácie hostí.

Sprievodnými festivalovými akciami sú výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry ako aj obľúbená tombola o hodnotné ceny. V rámci festivalu sa realizuje tiež anketa Cena diváka. Jej doterajšími víťazmi sú Jozef Kopold, Zoltán Demján, Viktor Beránek, Robert Rajchl s Erikom Balážom, autori filmu „Strážca divočiny“, Peter Hámor a Tomáš Hulík. Ďalšími významnými osobnosťami, ktoré sa zúčastnili festivalu (resp. diváci videli na festivale ich filmy), sú horolezci Igor Koller, Maroš Šajnoha, Martin Gablík, Peter Šperka, cestovatelia a filmári Pavol Barabáš, Pavol Ondrejovič alias Becko, Rasťo Hatiar. alebo Ivan Bulík a František Kele.
Festival sa stal už tradičným a populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich. Je jedinečným podujatím v Nitrianskom kraji a zároveň zaujal vo svojej kategórii pevné miesto medzi úspešnými slovenskými „outdoorovými“ festivalmi.
Viac informácií o festivale, na ktorý je vstup voľný, nájdete na web stránke www.vysokehory.nihos.sk alebo facebookovej stránke www.facebook.com/VysokeHoryNitra.

Termín konania festivalu: 15.-16.11.2013 (15.11. – detský piatok, 16.11. – program pre širokú verejnosť)
Tento rok sa bude konať v poradí už ôsmy ročník festivalu. Predbežne je potvrdené premietanie filmových noviniek Pavla Barabáša a Rasťa Hatiara, ktoré boli aktuálne ocenené na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade (9.-13.10.2013). Pútavým bude tiež premietanie filmu z produkcie spoločnosti Arolla Film (E. Baláž) Vlčie hory, ktorý je príbehom o znovuzrodení európskej divočiny na území Východných Karpát, v ktorej vzácne zvieratá žijú slobodne, tak ako pred stáročiami. Tento film je úplnou novinkou. Súčasťou programu budú ďalšie filmy a prezentácie zaujímavých hostí z rôznych kontinentov a krajín sveta.

Fotky z predchádzajúcich festivalov:

Plná sála-taký je festival VHN_P.Michalík

VHN 2012_F.Kele-beseda_P.Michalík

VHN 2012_T.Hulík s organizátormi_P.Michalík

Doterajšie úspechy festivalu:
1) Každoročne vysoká účasť – piatok 450 návštevníkov, sobota 700 – 800 návštevníkov. Záujem o festival je vysoký od prvých ročníkov a neustále sa zväčšuje. Z toho je evidentné, že i na „dolniakoch“ je záujem o filmy, fotografie dokumentujúce prírodu, hory v SR
i zahraničí a aktivity ľudí v nich.
2) Účasť významných osobností z prostredia outdoorových aktivít – horolezcov Petra Hámora, Jozefa Kopolda, Igora Kollera, Martina Gablíka, Petra Šperku, legiend československého horolezectva Michala Orolína, Zoltána Demjána, Maroša Šajnohu a cestovateľov a filmárov Pavla Barabáša, Pavla Ondrejoviča alias Becka, Rasťa Hatiara, Dušana Myslivca, Svetozára Krna, Ivana Bulíka a pod. Festivalu sa pravidelne zúčastňujú hostia z Českej republiky.
3) K úspechom festivalu možno priradiť aj spoluprácu s K2 studiom spomínaného Pavla Barabáša, ktoré je partnerom tohto podujatia. V r. 2011 bolo sprievodnou akciou festivalu osobné stretnutie s týmto vynikajúcim filmárom a uvedenie jeho filmu „Trou de Fer“ v nitrianskom Cinemaxe v piatok 25. novembra. Okrem filmu mohli diváci vidieť i zostrih
z najzaujímavejších expedícií P. Barabáša komentovaný samotným autorom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X