Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, euro
ilustračné: pixabay.com
21. decembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Etická komisia kraja sa môže pochváliť najvyššími príjmami v rámci žúp

Etická komisia Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) má najvyšší rozpočet i najväčšie príjmy spomedzi etických komisií slovenských žúp. Kraj na činnosť tejto komisie v rozpočte na rok 2016 vyčlenil 81 000 eur.

Podľa krajského poslanca Igora Vargu (KDH) je to vysoká suma a žiadal informácie, čím sa komisia zaoberá a ako sú jej členovia odmeňovaní. „Činnosť tejto komisie je aj z pohľadu odmeňovania jej členov tabuizovaná. Skôr mám pocit, akoby to bola zárobková činnosť,“ povedal.

Predseda komisie Ľubomír Ševčík, ktorý je zároveň lekárom NSK, akékoľvek podozrenia odmieta. „Ja vás uisťujem, že nepáchame žiadnu trestnú činnosť a ak máte také podozrenie, podajte trestné oznámenie,“ povedal poslancom na decembrovom zastupiteľstve. Príjmy, ktoré komisia získava, idú podľa jeho slov do rozpočtu kraja.

„To je hlboký omyl, že členovia komisie zarábajú nejaké státisíce. Odmenu máme len posledné tri roky, dovtedy pracovali všetci bez nároku na odmenu, pretože ide o čestnú funkciu. Záujem o členstvo v komisii bol v čase jej vzniku preto nulový,“ poukázal Ševčík.

Etická komisia je zriadená zákonom, funguje od roku 2004. Je to samostatný orgán kraja, ktorý posudzuje etické otázky, vznikajúce pri poskytovaní ambulantnej zdravotnej starostlivosti a etickú prijateľnosť projektov biomedicínskeho výskumu. Od roku 2011 sú po rozhodnutí ministerstva zdravotníctva náklady spojené s činnosťou Etickej komisie hradené farmaceutickými firmami. „Tieto úhrady sú príjmom rozpočtu NSK,“ podčiarkol Ševčík.

Členov komisie menuje župan. V súčasnosti má deväť členov, z ktorých je šesť odborníkov z oblasti zdravotníctva a traja nemajú zdravotnícke vzdelanie.

Ako informoval Varga, Prešovský samosprávny kraj nemá v rozpočte na činnosť etickej komisie vyčlenené žiadne financie, príjem komisie predstavoval 21 000 eur. Banskobystrický kraj pridelil komisii na fungovanie 2 000 eur, príjem mala 14 400 eur. V Žilinskom kraji mala komisia príjem 17 580 eur, z ktorého vyčlenila na svoju činnosť 2 040 eur. Príjmy Etickej komisie NSK dosiahli v roku 2013 spolu 107 000 eur, rovnako aj v roku 2014. Tento rok sú na úrovni 76 000 eur.

Ševčík vysoké príjmy komisie zdôvodnil tým, že „v Nitrianskom kraji máme dosť vzdelaných lekárov, ktorí robia biomedicínsky výskum a skúšajú nové lieky pri liečbe onkologických, psychiatrických a iných ochorení“. Podľa predsedu kraja Milana Belicu treba hodnotiť komplexne peniaze vynaložené na komisiu a jej vysoký finančný prínos pre kraj. Zároveň podotkol, že komisiu zrušiť nemôže, pretože vznikla zo zákona.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X