Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Noc_divadiel_dab 7.jpg
ilustračné: DAB
20. augusta 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Domáce hry na Divadelnej Nitre budú o vládnucej kaste i zázrakoch

O vojne a mieri, o Dostojevského antihrdinoch a o zmysle života, práve a spravodlivosti, o vládnucej kaste, demokracii a pravde, ale aj o zázrakoch a viere porozprávajú tvorcovia slovenských inscenácií na Divadelnej Nitre. V poradí 26. ročník medzinárodného festivalu sa v meste pod Zoborom uskutoční od 22. septembra do 26. septembra.

Popri zahraničných hosťoch z Belgicka, Českej republiky, Grécka, Poľska, Spojených štátov amerických a zo Slovinska je v hlavnom programe festivalu pätica slovenských inscenácii. Vybrali ich kurátori slovenského programu – dramaturg košického Divadla Thália Miklós Forgács a jeho kolega režisér József Czajlik.

Počas roka videli takmer 60 nových inscenácií divadiel v Bratislave, Trnave, v Komárne, Nitre, Bátovciach, Žiline, Martine, vo Zvolene, v Banskej Bystrici či v Prešove a Košiciach. Informovali o tom organizátori festivalu Divadelná Nitra.

Do festivalového hlavného programu sa napokon dostali inscenácie: Elity z Činohry Slovenského národného divadla (SND), Vojna nemá ženskú tvár zo Slovenského komorného divadla Martin, Posadnutí z Divadla Alexandra Duchnoviča Prešov a Jánošík z repertoáru domovského divadla festivalu – Divadla Andreja Bagara v Nitre. Diváci si tiež pozrú spoločné dielo Divadla Pôtoň, Debris Company, Med a prach a Slávy Daubnerovej pod názvom Miracles. Pri výbere kurátori rešpektovali tému aktuálneho ročníka festivalu #fundamentals, ktorá má upozorniť na základné hodnoty života človeka a spoločnosti.

Slovenské komorné divadlo z Martina prinesie na nitriansku festivalovú scénu víťaznú inscenáciu Novej drámy 2017 Vojna nemá ženskú tvár. Ide dramatizáciu románu laureátky Nobelovej ceny za rok 2015, bieloruskej spisovateľky Svetlany Alexijevič, ktorá spracovala spomienky žien, ktoré ako vojačky bojovali v prvej línii počas druhej svetovej vojny. Autorka s nimi viedla dlhé rozhovory, nezaujímalo ju však, koľko ľudí zabili, ale čo pritom cítili.

Divadlo Alexandra Duchnoviča z Prešova pozve divákov na drámu Posadnutí. Dostojevského román Besy (Diablom posadnutí), ktorý sa stal predlohou inscenácie, vizionársky predpovedal hrôzy ruských revolúcií a obdobia stalinizmu. Diváci sin pozrú strhujúcu javiskovú analýzu dodnes živých mechanizmov násilného boja za zmenu režimu, ktorý sa rodí z frustrácie celej generácie.

Z tvorby slovenských repertoárových divadiel nebude v programe Divadelnej Nitry chýbať ani novinka domáceho Divadla Andreja Bagara v Nitre – Jánošík. Rastislav Ballek v nej vychádza z divadelnej veršovanej hry spisovateľky Márie Rázusovej-Martákovej, ktorá preniesla zbojnícky príbeh z roviny ľudovej legendy do roviny historickej hry. Súčasťou hry sú pôsobivé choreografie vychádzajúce z tradičných ľudových tancov alebo početný spevácky zbor, ktorý na javisku interpretuje hudbu, napísanú špeciálne pre túto inscenáciu.

Z dielne najvýraznejších slovenských nezávislých súborov a tvorcov Divadla Pôtoň, Debris Company, Med a prach a Slávy Daubnerovej sa predstaví unikátne multižánrové dielo Miracles. Projekt sa uskutoční v netradičných priestoroch mesta Bátovce – na priehrade Lipovina, v areáli základnej školy, v evanjelickom kostole a v záhrade Divadla Pôtoň. Počas divadelného putovania prejdú diváci tri kilometre, štyri rôzne priestory a spoznajú štyri rôzne odpovede na to, čo je zázrak.

Záver 26. ročníka Divadelnej Nitry bude patriť jednej z najvýraznejších inscenácii aktuálnej sezóny Činohry SND – Elity. Významný český dramatik a režisér Jiří Havelka, nositeľ Ceny Alfréda Radoka, vytvoril na objednávku SND ironicko-sarkastické dielo s podtitulom kriminálny príbeh s politickým pozadím. Inscenácia je zamyslením sa nad podstatou moci a nad tým, ako vznikla vrstva mocných, ktorí aj dnes vládnu Slovensku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X