Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marian pecko peter oszlik jakub rybarik eva pavlikova nikolett dekany 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadlo Andreja Bagara Nitra
17. októbra 2019 Správy NitraPR od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Do Divadla Andreja Bagara mieri nová inscenácia Banalita lásky, divadelníci začínajú s prípravou

Inscenácia Banalita lásky predstaví divákom tému spoločenských predsudkov, lásky, holokaustu i zodpovednosti človeka za svoje činy.

Prostredníctvom vzťahu dvoch veľkých osobností 20. storočia ukáže inscenácia okolnosti holokaustu. Dve hlavné postavy sa aj napriek na prvý pohľad neprekonateľným rozdielom po celý život navzájom priťahujú. Hoci sú obaja racionálne založení, nedokážu si vysvetliť takú banálnu vec akou je láska. Ide o lásku profesora a študentky, dve vedúce osobnosti vo formovaní filozofie 20. storočia sa stretávajú v hre Banalita lásky.

Marian pecko peter oszlik jakub rybarik eva pavlikova nikolett dekany 1.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara Nitra

Inscenácia rozpráva začiatok ich vzťahu. Na konci 20. rokov v malej študentskej chatke, kde sa tajne stretávajú drzá študentka a úspešný profesor. Dej inscenácie sa prelína s obrazmi starej, už svetovo uznávanej Hannah Arendt, ktorá reflektuje svoj vzťah s Martinom Heideggerom, a príbeh sa končí stretnutím postáv po rokoch. V inscenácii je zakomponovaných množstvo aktuálnych a závažných tém – od spoločenských predsudkov, privátnej témy lásky, ktorá nie je spoločnosťou akceptovaná z dôvodu veľkého vekového rozdielu.

Reziser marian pecko.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara Nitra

Láska, ktorú zobrazuje inscenácia je neprijateľná vzhľadom na vtedajšiu nacistickú ideológiu, cez tému holokaustu, antisemitizmu.  V hre Banalita lásky autorka skúma dobové udalosti cez prizmu emocionality. Je veľkou hereckou príležitosťou pre štyroch hercov – dve ženy a dvoch mužov. Téma je spracovaná cez pohľad mladého človeka – študenta Michaela, ktorý sa snaží pochopiť aj politicko-historický kontext, ale aj osobné konanie a rozhodnutia hlavných postáv.

V úlohe Hanny Arendt sa predstaví Eva Pavlíková, mladú Hannu Arendt stvárni Nikolett Dékány, v role mladého Martina Heideggera účinkuje Peter Oszlík a v dvojrole Michaela Ben Shakeda a Rafaela Mendelsonasa predstaví Jakub Rybárik. Premiéra inscenácie Banalita lásky je v Štúdiu DAB naplánovaná na 22. a 23. novembra 2019.

Dab_banalita lasky_a1.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X