Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected] / 0918 378 828
NITRA: Cyrilo metodská národná pú
SITA/Martin Havran NITRA: Cyrilo-metodská národná púť Cyrilo-metodská národná púť v Nitre počas ktorej sv. omšu pri príležitosti otvorenia Cyrilo-metodského roka za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča a predsedu vlády Roberta Fica celebruje Stanislav Zvolenský, rímskokatolícky arcibiskup - metropolita Bratislavskej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska. Na obrázku Viliam Judák, nitriansky diecézny biskup. Nitra, 5. júl 2012. Foto: SITA/Martin Havran
10. novembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Dnes posvätili Farský kostol svätého Martina

História Kostola sv. Martina siaha až do obdobia Veľkej Moravy. Začiatkom 20. storočia bol zbúraný a dnes sú zachované už len jeho základy.

NITRA 10. novembra – Farský kostol svätého Martina na sídlisku Chrenová v Nitre dnes posvätil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Nitriansky kostol má už 70 rokov, od 14. novembra 1943 až dodnes bol však iba požehnaný arcibiskupom Mons. Karolom Kmeťkom. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.

Vtedajší novopostavený kostol sa stal filiálkou farností Nitra – Horné Mesto. Farským kostolom sa stal až v roku 1998, keď bola zriadená samostatná farnosť Nitra – Chrenová. Po tomto rozhodnutí biskupstva kostol opravili a pribudli na ňom i umelecké vitráže s motívom Ducha Svätého. Z liturgických potrieb posviacky kostola bola na obetný stôl položená doska z brazílskeho mramoru a na steny kostola dali štyri mramorové kríže.

História Kostola sv. Martina siaha až do obdobia Veľkej Moravy. Začiatkom 20. storočia bol zbúraný a dnes sú zachované už len jeho základy. Ako biskup Judák počas slávnostnej bohoslužby posvätenia kostola pripomenul, „táto časť Nitry, ktorá sa postupne rozmáhala na moderné sídlisko a prichádzali tu obyvatelia z rôznych častí Slovenska, po druhej svetovej vojne veľmi potrebovala miesto, kde by ľudia prichádzali, aby sa posväcovali“. A hoci „za komunizmu časť tohto objektu bola odňatá a slúžila ako kultúrny dom, predsa po zmene spoločenského systému došlo k návratu a teraz je to dôstojné miesto pre obyvateľov sídliska Chrenová,“ dodal nitriansky biskup. Nitriansky biskup počas svätej omše konsekroval kostol i oltár, a tak zasvätil priestor navždy Božiemu kultu, uviedol hovorca Lyko.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X