Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA 17. roèník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Nitra, 27. september 2008. Foto: SITA/Martina Kriková
3. septembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Divadlo uvedie pôvodný slovenský muzikál Tisícročná včela

Tisícročná včela nadväzuje na tradíciu pôvodných slovenských muzikálov na pôde Divadla Andreja Bagara v Nitre ako boli Pacho sa vracia, Báthoryčka a Adam Šangala

NITRA 3. septembra – Nový pôvodný slovenský muzikál Tisícročná včela uvedie Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre v polovici novembra. Veľkovýpravný epos režijne pripravuje Martin Kákoš, hudbu zložil Vašo Patejdl a piesne otextoval Kamil Peteraj. Predstaví sa takmer kompletný umelecký súbor nitrianskeho divadla, Marián Slovák a ďalší hosťujúci herci. Pre nákladný projekt vznikne približne 220 kostýmov, zaznie v ňom 22 piesní a na javisku vystúpi okolo 30 účinkujúcich. Ako povedal šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský, Tisícročná včela nadväzuje na tradíciu pôvodných slovenských muzikálov na pôde DAB ako boli Pacho sa vracia, Báthoryčka a Adam Šangala. „Je to dielo, ktoré zachytáva na pozadí príbehu jednej rodiny beh dejín nielen jednou obcou, ale aj Slovenskom. Zrkadlia sa tam základné hodnoty, ktoré nezostarli a sú aj po mnohých desiatkach rokov od napísania románu Tisícročná včela trvalé,“ povedal Sprušanský. Premiéry sú naplánované na 15. a 16. novembra.

Divadelný muzikál bude vychádzať z rovnomenného románu Petra Jaroša, ktorý sa zaraďuje k najvýznamnejším slovenským dielam 20. storočia. Režisér a zároveň libretista a autor scenára Martin Kákoš z rozsiahleho románu vybral silný rodinný príbeh Pichandovcov, pričom časovo ho ukončí pred vypuknutím prvej svetovej vojny. Muzikál nebude mať len jednu hlavnú postavu, tou je celá obec Hybe. Tisícročnú včelu si zahrá Eva Pavlíková. Plagát k muzikálu pripraví významný slovenský výtvarník grafik Karol Felix z Nitry. Felix je žiakom Albína Brunovského, ktorý pripravoval vizuál k filmu Tisícročná včela. Tým sa podľa tvorcov však akákoľvek paralela k filmu končí, muzikál bude stavať len na románe. Jeho scénická podoba bude plná fantázie, humoru, magickosti, poetickosti a vizuálnej pestrosti.

Kamil Peteraj a Vašo Patejdl už pre DAB pripravovali aj úspešný muzikál Adam Šangala. „Keď vidím ducha tohto divadla, je mi jasné, že nie náhodou je Nitra mekkou slovenského muzikálového divadla, je tu chuť dať zo seba všetko. Teším sa aj na nitrianske publikum, ktoré je tiež jeden špecifický fenomén,“ zhodnotil Peteraj. Sprušanský doplnil, že Peterajove texty piesní budú mať sebe zvláštnu poéziu, lyrickosť a tiež poriadnu dávku humoru a irónie. Vašo Patejdl prezradil, že po hudobnej stránke bude muzikál mimoriadne žánrovo pestrý. „Samozrejme, nedalo sa vyhnúť harmonickosti slovenskej ľudovej piesne, ale zaznie tam napríklad aj ragtime či jazz,“ povedal. Tvorivý tím dopĺňa scénický výtvarník Pavol Andraško a choreograf Jaroslav Moravčík, ktorý spolupracoval už na Báthoryčke. V choreografii bude vychádzať zo štylizovaného folklóru.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X