Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CENA:  Nominácie na divadelné DOSKY
Jedna z nominovaných na Objav sezóny 2012/2013 v rámci nominácií na Divadelné ocenenia sezóny - DOSKY, je Silvia Vollmannová za text a réžiu inscenácie Hola, Madrid! Divadelnej fakulty VŠMU. DOSKY slávnostne vyhlásia na úvod 22. roèníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Bratislava, 7. september 2013. Foto: SITA/DOSKY
28. septembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Divadelnú Nitru otvorila inscenácia francúzskeho režiséra

Nitra 28. septembra – Inscenácia francúzskeho skladateľa a režiséra Jorisa Lacosta Suita č.1 „ABC“ pre 22 účinkujúcich a dirigenta otvorila dnes v Nitre 22. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Dvadsaťdvačlenný zbor v nej interpretoval 40 zozbieraných rôznorodých záznamov zo zbierok rečových dokumentov projektu Encyklopédie reči, rôzne jazyky mali rôznorodé zastúpenie. Súčasťou Suity bola aj skúška mikrofónu hnutia Occupy Wall Street, replika Roberta De Nira z filmu Taxikár, Marie Callasová počas pôsobenia na Juilliard School of Music v New Yorku, rozhovor batoliat či príhovor telepastora.

„Babylon jazykov, ktorým v podstate nerozumieť, reč očistená od zmyslu slov a povýšená na hudbu. Je to symbol komunikácie ľudskej spoločnosti ale aj jej neporozumenia. Nadšenie pre jazyk, ale aj skepsa z jeho nadužívania,“ skonštatovala riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová. Na doskách Divadla Andreja Bagara v Nitre zaznela aj slovenčina, polovicu zboru tvorili slovenskí hostia, ktorých si sám vybral a pracoval s nimi dirigent Nicolas Rollet.

Počas tohtoročného festivalu, ktorý potrvá do 2. októbra, si budú môcť diváci v hlavnom programe pozrieť 13 inscenácií z Česka, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovinska aj Slovenska. Šesť z nich sú nové premiéry v rámci projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Podtitulom festivalu, ktorý hľadá odpoveď na otázku, či a ako sa môže jednotlivec očistiť od minulosti,  je otázka Očistení?

Sprievodný program festivalu ponúkne zhruba 70 podujatí – výstav, filmov, diskusií, show, predstavení pre deti a dospelých, ktoré súvisia s témou festivalu. Súčasťou festivalu sú aj dve výstavy, expozície o dejinách ŠtB na Slovensku a Praha objektívom tajnej polície. Priamo na divadelných doskách sa divákom predstaví 117 hercov aj spevákov, počet účinkujúcich v sprievodnom programe sa tento rok vyšplhá na 220 umelcov.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jednou z najvýznamnejších medzinárodných aktivít v oblasti kultúry na Slovensku. Svojou účasťou na otvorení festivalu to potvrdil aj minister kultúry Marek Maďarič. Festival sa koná od jesene 1992 každý rok koncom septembra v Nitre. Je výberovou nesúťažnou prehliadkou európskeho, predovšetkým činoherného divadla, prístupnou tanečnému, pohybovému, hudobnému, bábkovému i výtvarnému divadlu.

Vyhľadáva netradičné, inovatívne a inšpiratívne scénické diela, oboznamuje s novými tendenciami a s novými menami tvorcov, obsahuje bohatý sprievodný a pracovný program, dáva priestor iným druhom umenia a prezentácii regionálnych kultúrnych aktivít.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X