Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA 17. roèník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Nitra, 27. september 2008. Foto: SITA/Martina Kriková
9. augusta 2013 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Divadelná Nitra tradične aj pre slabozraké a nevidiace deti

Na Divadelnej Nitre sa zo slabozrakých detí stanú výtvarníci s vlastnou výstavou

BRATISLAVA/ NITRA 9. augusta – Najväčší divadelný medzinárodný festival na Slovensku – Divadelná Nitra už tradične prináša umelecké podnety aj pre slabozraké a nevidiace deti. Práve ony sa počas Divadelnej Nitry, ktorá sa v meste pod Zoborom uskutoční od 27. septembra do 2. októbra, stanú výtvarníkmi s vlastnou výstavou. “Už tradične totiž počas festivalu vyvrcholí projekt Darujem ti tulipán, ktorý už siedmy rok vďaka umeleckým aktivitám integruje slabozraké a nevidiace deti,“ uviedla pre agentúru SITA PR manažérka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Zuzana Kizáková.

Priestranná vstupná hala nitrianskeho nákupno-zábavného centra Galéria Mlyny sa už týždeň pred štartom Divadelnej Nitry, 16. septembra, stane miestom workshopu veľkorozmernej maľby “tulipánových“ detí. Podľa vlastnej fantázie a pod vedením skúsenej výtvarníčky pomaľujú štvormetrové pásy papiera. Tieto diela sa stanú základom výstavy “Maľujeme naveliko“. Verejnosť si na nej pozrie aj vyše stovku kresieb slabozrakých detí, ktoré sú výberom výsledkov práce celoročne fungujúceho Klubu Darujem ti tulipán v Bratislave. Výstavu sprístupnia od 16. septembra až do konca Divadelnej Nitry, teda do 2. októbra. Slávnostné otvorenie za účasti detí zo Základnej školy kniežaťa Pribinu v Nitre a Základnej školy internátnej pre zrakovo postihnutých v Bratislave sa uskutoční 28. septembra o 14:00, avizovala ďalej Kizáková.

Vedúca projektu Divadelnej Nitry Darujem ti tulipán Elena Kárová zdôrazňuje, že mnohí nevedia, že nevidiace a slabozraké deti sú pre svoje postihnutie takmer celé detstvo izolované v internáte, odlúčené od rodín a domova a kreslenie je jednou z mála možností ich sebauplatnenia. “Pre tieto deti je nepredstaviteľnou satisfakciou a povzbudením predstaviť svoju tvorbu ľuďom a ukázať, že sú platné a verejnosťou uznané,” citovala Zuzana Kizáková vedúcu projektu, sochárku Elenu Károvú.

Počas šesťdňového divadelného maratónu, na prelome septembra a októbra, ponúkne 22. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra špičkové zahraničné aj domáce inscenácie a medzinárodné premiéry. Festivalový hlavný program prinesie 13 hier od divadelných tvorcov z deviatich krajín – z Česka, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovinska a Slovenska. Dominovať im bude šesť titulov unikátneho medzinárodného projektu Divadelnej Nitry, Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Projekt korešponduje s mottom tohtoročného festivalu, ktorým je otázka “Očistení?“. Námet programu uzavrie trojročný cyklus, s ktorým festival začal v roku 2011 s témou “(ne)prezraď svoje tajomstvo“ a pokračoval vlaňajším programom zastrešeným leitmotívom “vina/nevina“. “Tento rok sa budeme pýtať, či a ako sa dá očistiť od viny, od minulosti, od hriechu, akým spôsobom sa očisťujeme v našej kresťansko-židovskej tradícii,“ avizovala riaditeľka festivalu Darina Kárová. Festival doplní množstvo sprievodných aktivít zameraných najmä na súčasné umenie. Aktuálne informácie možno nájsť na http://www.nitrafest.sk a tiež na sociálnej sieti Facebook.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X