Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DAB, Divadlo Andreja Bagara
ilustračné: depositphotos.com
11. júla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skDAB, © NitraDen.sk

DAB chystá počas leta ďalšie modernizácie. Do čoho investuje?

Počas poslednej sezóny došlo v DAB k viacerým investíciám, ktoré smerovali predovšetkým do modernizácie jeho vybavenia a javiskovej techniky. Ďalšia modernizácia divadla sa uskutoční v letných mesiacoch a počas budúcej sezóny.

Počas jarných mesiacov získala budova DAB nové osvetlenie. Nainštalovaný systém ponúka vysokú variabilitu osvetlenia celého objektu. Umožňuje meniť teplotu farieb, ich intenzitu a prakticky neobmedzenú farebnosť, pretože jednotlivé farby sa dajú vzájomne miešať. „Počas tejto sezóny sme investovali aj do logistiky, čiže inovovali sme všetky nové dorozumievacie technické prostriedky, namontovali sme nové inšpicientské zariadenia, do veľkej sály aj do štúdia. V rámci nových foriem marketingu sme osadili v priestoroch divadla televízne obrazovky, kde ponúkame divákom ukážky z našich predstavení, ktoré máme v repertoári,“ pripomenul Jaroslav Dóczy.

V divadle sa okrem toho naplno rozbehla aj príprava rekonštrukcie Štúdia DAB, ktorá zahŕňa obnovenie jeho variability, rekonštrukciu 235 javiskových stolov, modernizáciu svetiel i nový systém intercomu. Dôležitou súčasťou projektu je aj výmena súčasných stoličiek za nové a pohodlnejšie.

Technické úseky určite nebudú mať počas divadelných prázdnin veľa voľna, pretože letné mesiace sú časom, kedy sa môžu zrealizovať všetky opravy a údržba. „Našou prioritou je veľká sála, pretože tam máme projekty, ktoré sú ťažiskové, pokiaľ ide o návštevnosť. Postupne tu dôjde k celkovej oprave veľkých pohyblivých javiskových stolov a budú sa riešiť všetky technické veci, ktoré súvisia s chodom sály. V ďalšom slede nás čaká aj štúdio, ale vzhľadom na to, že v nasledujúcej sezóne nie sú na tejto scéne plánované premiéry, zostáva pre nás prioritou veľká sála. Takže je predpoklad, že tá údržba a oprava štúdia začne možno až začiatkom tej nasledujúcej sezóny,“ vysvetlil Jaroslav Dóczy.

Divadlu sa tento rok podarilo získať od svojho zriaďovateľa, ktorým je Nitriansky samosprávny kraj (NSK) aj dodatočné finančné prostriedky. Tie zatiaľ smerovali do obnovy vozového parku, ktorá zahŕňa aj kúpu autobusu určeného na cestovanie hereckého súboru na hosťovania v iných divadlách.

„Sme radi, že NSK podporuje Divadlo Andreja Bagara ako svoje najväčšie kultúrne zariadenie v kraji. Poskytuje nám nielen metodickú, ale aj finančnú pomoc. A vďaka podpore kraja môžeme zmodernizovať nielen vozový park, ale investovať napríklad aj do rekonštrukcie študovní. Jedna z najväčších investícií bude smerovať do našej ubytovne. Výška nákladov na tento projekt bude zrejmá až po vypracovaní štúdie a dokumentácie,“ uviedol Jaroslav Dóczy. Ako doplnil, celkovo sa pre divadlo podarilo získať na investície približne 500 000 eur.

K ďalším investíciám, ktoré DAB ešte len začalo pripravovať, patrí rozšírenie kapacity divadelného parkoviska. „S týmto máme neustále problémy, takže to je ďalšia úloha, s ktorou sa zaoberáme a radi by sme ju vyriešili počas nasledujúcej sezóny,“ povedal Jaroslav Dóczy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X