Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4321 2023 cyklus besied nitrianska galeria.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: nitrianskagaleria.sk
14. októbra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Cyklus besied 4-3-2-1… v Nitre pokračuje: Tešiť sa môžete ešte na týchto dvoch autorov

Obľúbený Cyklus besied 4-3-2-1… sa koná vždy na jeseň v Nitrianskej galérii a každý rok sa venuje tvorbe úspešných slovenských autorov.

Do Nitrianskej galérie  aj tento rok mieri Cyklus besied 4-3-2-1… Koná sa už od roku 2006 a nadväzuje na predošlú bohatú činnosť v oblasti šírenia a propagácie slovenskej literatúry. Moderátorom a spolutvorcom dramaturgie je od začiatku cyklu Jozef „Dado“ Nagy.

Projekt sa primárne zameriava na súčasnú domácu literatúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní na ceny v prestížnych literárnych súťažiach. Súčasťou besied je okrem moderovanej diskusie so spisovateľom aj autorské čítanie textov.

Návštevníkom podujatia bude umožnený aj voľný vstup do výstavných priestorov galérie. Program jesenných besied v roku 2023 tvoria autori Katarína Kucbelová a Marek Vadas. Autorka Katarína Kucbelová je etablovaná slovenská poetka a na stretnutie s ňou sa môžete tešiť už 25. októbra 2023 o 17.00 hod.

Katarína Kucbelová

Pred novelou Čepiec (Vydavateľstvo Slovart 2019), ktorá je prozaickým debutom, vydala štyri básnické zbierky: Duály (Drewo a srd 2019), Šport (Ars Poetica 2006), Malé veľké mesto (Ars poetica 2008) a Vie, čo urobí (Artforum 2013). So svojou najnovšou knihou sa dostala do desiatky literárnej ceny Anasoft litera a vyhrala čitateľskú anketu Kniha roka v denníku Pravda.

Jej básne boli preložené do viac ako desiatky jazykov a vyšli v rôznych zahraničných antológiách. Kniha Vie, čo urobí vyšla v ukrajinskom preklade a básnická kniha Malé veľké mesto v Španielsku. Reedíciu prvých troch básnických kníh vydalo na jar 2020 vydavateľstvo Vlna/Drewo a srd.

Pracuje ako kultúrna manažérka, spoluzakladala literárnu cenu Anasoft litera a do roku 2012 bola jej riaditeľkou. Narodila sa v Banskej Bystrici a od svojich štúdií na Vysokej škole múzických umení žije v Bratislave.

Marek Vadas

Stretnutie s Marekom Vadasom je naplánované na 21. november 2023 o 17.00 hod. Vyštudoval estetiku a slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a absolvoval trinásť ciest do Kamerunu, kde v malom kráľovstve Nyenjei pôsobí ako poradca kráľa. Debutoval v roku 1994 zbierkou poviedok Malý román (Cena Literárneho fondu).

V roku 2003 mu vyšla zbierka poviedok Prečo sa smrtka smeje. Jeho Rozprávky z čiernej Afriky (2005) získali Cenu Bibiany za najlepšiu detskú knihu. Je laureátom ceny Anasoft litera za zbierku poviedok Liečiteľ (2006). V roku 2013 mu vyšla ďalšia zbierka poviedok Čierne na čiernom, v roku 2016 detská kniha Útek, v roku 2018 kniha Zlá štvrť, ktorá sa dostala do desiatky ceny Anasoft litera 2019.

Jeho rukopis je ovplyvnený africkým štýlom rozprávania, v ktorom sa mieša skutočnosť a fantázia, mágia a čierny humor, absurdita a temné existenciálne tóny. V roku 2021 mu vyšla kniha Šesť cudzincov s tematikou protirómskeho pogromu v malej obci na západnom Slovensku v roku 1928, za ktorú bol rovnako nominovaný na cenu Anasoft.

Vstup na obe besedy je zdarma. Viac informácii a podrobností nájdete na webe Nitrianskej galérie tu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X