Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rieka Nitra patrí medzi najznečistenejšie rieky nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Ocitla sa v poslednej, piatej kategórii znečistenosti riek. Nitra, 16. apríl 2007.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
10. augusta 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 SITA/AP

Cyklojazdou popri rieke Nitra chcú poukázať na jej potenciál

Na piatkovú cyklojazdu pozývajú aktivisti z nitrianskej Bunky všetkých, ktorí chcú diskutovať o možnostiach lepšieho využitia rieky Nitra pre život ľudí v meste

NITRA 10. augusta – Na problém nedostatočného využitia rieky Nitra pre život ľudí v meste pod Zoborom chcú poukázať aktivisti zo zoskupenia Bunka. Verejnú diskusiu o rieke a možnostiach jej využitia otvoria spoločnou cyklojazdou, na ktorej zmapujú jej breh a pokúsia sa nájsť odpovede nielen na otázky, čím rieka pre obyvateľov je, ale čím by mohla byť. „Z hľadiska mestského urbanizmu má tok rieky Nitra veľký význam a ponúka jedinečnú šancu na to, aby sa rieka stala funkčnou súčasťou mesta. Spája centrum Nitry s jej okrajovými časťami a ponúka rôznorodé možnosti na relax, športovanie na brehu i priamo na vode, rybolov a mnohé ďalšie a práve o tom chceme počas cyklojazdy diskutovať,“ informoval iniciátor projektu Dano Dida.

Je to druhý urbánny projekt zoskupenia Bunka pre súčasnú kultúru, ktorý sa chce tentoraz zamerať na rieku Nitra. Po prvom cykle Mesto potrebuje viac mesta prichádzajú s projektom Mesto potrebuje viac rieky. Cyklojazda popri rieke je stretnutím laickej a odbornej verejnosti, ktorá má záujem tvoriť spoločný životný priestor v meste. Uskutoční sa v piatok 15. augusta o 17:00 so začiatkom na Wilsnovom nábreží pod mostom južného obchvatu R1 na konci Priemyslenej ulice a ukončí sa workshopom v kultúrnom centre Hidepark.

„Celá trasa bude rozdelená na štyri úseky, počas ktorých sa bude prezentovať rieka z viacerých pohľadov a spoločne sa bude diskutovať o rôznych oblastiach od kultúry až po hydrológiu a vytvoriť tak tok informácií, skúseností a nápadov. Účastníci budú mať možnosť stretnúť sa s odborníkmi a zapojiť chceme všetkých, ktorí aktívne či pasívne rieku Nitra využívajú, obyvateľov okolitých obytných častí, cyklistov, chodcov, ktorí jej brehy využívajú na cestu do práce alebo školy, rybárov, turistov, športovcov ale aj zástupcov samosprávy a správcov povodia.,“ dodáva Dida.

Účastníci sa budú presúvať na bicykloch, korčuliach, kolobežkách či skateboardoch. Popri mapovaní rieky tak otestujú aj nitrianske cyklochodníky. Pre tých, ktorí sa chcú zapojiť, no bicykel nevlastnia, ponúkajú organizátori možnosť zapožičania. Stačí napísať email na [email protected] do 12. augusta. Výstupom piatkovej cyklojazdy a následného workshopu v Hideparku je zhodnotenie získaných podnetov, návrhov a pripomienok účastníkov a následné sformulovanie prvotnej vízie, ako by rieka a jej brehy mohli v budúcnosti vyzerať. V priebehu niekoľkých mesiacov sa budú konať ďalšie neformálne podujatia, diskusie, spoločné prechádzky, prezentácie a premietania, ktoré budú smerovať k živej zmene na rieke. Ako upozorňuje Dida, piatková cyklojazda je len začiatok.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X