Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-6-4_14-4-29 - kópia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
4. júna 2014 Spoznaj svoje mesto od NitraDen.skJán Kratochvíl

Chov kôz a oviec v Zoborských vrchoch

Zoborské vrchy sú charakteristické lesostepou. Nachádzajú sa tu i prírodné rezervácie na Lupke, pod vrchom Zobor, Zoborská lesostep a Žibrica. Ako tieto  unikátne ekosystémy vznikli?  Neboli tu odjakživa, o ich vznik sa postaral človek, pastier. V minulosti sa tu nachádzali lesy. Tie však pastieri vyrúbali, aby na ich mieste založili pastviny pre svoje domáce zvieratá. Dnes sa tu už stáda nepasú, bývalé pastviny pomaly zarastajú krovinami a náletovými drevinami.

O niekoľko desaťročí by tak tunajšia lesostep opäť zarástla dubovým lesom, čo by bola  ohromná škoda. To preto, že takéto stepné biotopy, ktoré vznikli hospodárskou činnosťou človeka, sú dnes úplne  unikátne, ešte k tomu tu našli vhodné životné podmienky početné rastlinné a  živočíšne druhy.
Zachrániť tento unikátny ekosystém, na ktorom sa pásli hospodárske zvieratá do 50. rokov dvadsiateho storočia sa dá jeho opätovným spásaním. Zavedenie chovu  hospodárskych zvierat  v tejto lokalite zabezpečí jeho  trvalú udržateľnosť.

Horizon33_2014-6-4_14-4-34 - kópia
Ak pôjde všetko podľa plánu, tak sa budú tieto ovečky pásť v roku 2015 na Dražovských lúkach

Skúsenosti ochranárov z Bratislavy, ktorí chovajú zvieratá na Devínskej Kobyle, Ostrovných lúčkach, v Šúri, Biskupských luhoch a na iných miestach, to potvrdzujú. Ovce, kozy, kravy a kone sa začali pásť na miestach, ktoré pastieri pred desaťročiami opustili. Vďaka paseniu sa obnovujú podmienky pre život vzácnych rastlín a živočíchov. Krajina nestratí svoj ráz.

Cieľom nadšencov zo Zoborského skrášľovacieho spolku i ochranárov je unikátny projekt. Rieši ochranu prírody a zároveň poskytne možnosť osobám, ktoré sú dnes začlenené na okraj spoločnosti, zapojiť sa  do verejne prospešnej práce /bezdomovci/ a najmladší obyvatelia budú mať možnosť vidieť živé domáce zvieratá priamo v prírode.

Živý záujem o zrealizovanie projektu prejavil pán Pavel Winter, ktorý podniká kroky vedúce k získaniu potrebných súhlasov tak, aby sa na jar roku 2015 začalo s pasením hospodárskych zvierat na lúkach v oblasti medzi Dražovcami a Zoborom.

Držíme palce, aby majitelia pozemkov z lesného urbariátu Dražovce, ŠOP CHKO Ponitrie, mesto Nitra a ďalší podporili tento záslužný počin, ktorý zachráni ráz krajiny a lesostep pre ďalšie generácie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X