Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dlha_ulica_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
11. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Na cestách v Nitre bolo najviac nehôd. Aké opatrenia pripravuje mesto, aby sa to zmenilo?

Nitra nedávno obsadila prvé miesto v nelichotivej štatistike o nehodovosti na cestách. Na päťkilometrovom úseku cesty prvej triedy, ktorá križuje celé mesto, sa stalo za posledný rok až 42 nehôd, väčšinou v piatok. Je to najviac v rámci slovenských miest. Mesto tvrdí, že robí všetko preto, aby sa to zmenilo.

Spomínaný nehodový úsek sa začína za križovatkou s Priemyselnou ulicou a končí sa križovatkou s Dlhou ulicou. Na úseku je viacero priechodov pre chodcov a autobusových zastávok. „Chceme poukázať na skutočnosť, že vedenie mesta robí všetko pre bezpečnosť dopravy a chodcov, vyčleňuje pravidelne z rozpočtu prostriedky na skvalitnenie dopravy a využíva možnosti čerpať prostriedky z operačných programov Európskej únie,“ hovorí primátor Jozef Dvonč v reakcii na nelichotivú štatistiku.

Zdôraznil, že mesto investovalo za posledných šesť rokov do opráv ciest zhruba 13 miliónov eur. Postavilo nový most pri Študentskom domove Nitra, vybudovalo nové kruhové objazdy, nasvetlilo priechody pre chodcov. Dlhodobo rieši tiež integrovaný systém riadenia križovatiek, zjednosmernenie komunikácií, rozvoj cyklodopravy a riešenie problémov s parkovaním. Podľa Dvonča komplikuje výstavbu a opravy ciest to, že cesty I. triedy spravuje Slovenská správa ciest, cesty II. a III. samosprávny kraj a miestne komunikácie mesto.

„Komplikuje to účelové budovanie a opravy komunikácií, ale aj môže na preťažených úsekoch – ako je napríklad smer na Nové Zámky, prípadne Šaľu – skresľovať údaje o nehodách,“ tvrdí Dvonč.

Mesto chystá v blízkej budúcnosti niekoľko opatrení v oblasti dopravy. Zakotvené sú v uznesení vlády z výjazdového rokovania v Nitre zo dňa 30. septembra 2015:

1. zabezpečiť pokračovanie prípravy výstavby úseku R1 – napojenie Nitra – Chrenová – Agrokomplex,
2. dokončenie II. – IV. etapy napojenia rýchlostnej cesty R1 na Priemyselný park Nitra – Sever,
3. dokončenie príjazdovej komunikácie R1 Lehota,
4. zabezpečiť modernizáciu existujúcich ciest I. triedy v okolí Nitry a zvýšiť ich bezpečnosť a priepustnosť: Nitra – Dražovce, Nitra – Levice,
5. zabezpečiť urýchlenie predinvestičnej prípravy stavby Cesta I/64 Komjatice – Nitra s prioritným napojením na rýchlostnú cestu R1 cez kruhový objazd v úseku križovatky R1 Nitra Juh a cesty II/562 Nitra – Šaľa,
6. zabezpečiť realizáciu generálnej opravy Univerzitného mosta na ceste I. triedy – Štúrova ulica,
7. zabezpečiť modernizáciu železničnej stanice v Nitre,
8. zabezpečiť modernizáciu a elektrifikáciu železničnej trate Leopoldov – Nitra – Nové Zámky.

Ako povedal primátor, „tieto uznesenia sú zo strany mesta Nitra neustále sledované a verím, že v reálne možnom čase budú zrealizované v spolupráci so Slovenskou správou ciest a Národnou diaľničnou spoločnosťou.“ Čas ukáže, čo z toho sa v dohľadnej dobe naozaj zrealizuje a čo zostane len v rovine sľubov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X