Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Darina Kárová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA/Ján Slovák
25. augusta 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skMesto Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Cenu mesta by mala dostať Darina Kárová, ktorá je riaditeľkou medzinárodného festivalu Divadelná Nitra

Mesto dalo návrh na udelenie Ceny mesta Nitry Darine Károvej. Ocenenie by mala získať za založenie a rozvíjanie medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý je významnou platformou pre medzinárodnú spoluprácu, kultúrnu výmenu a prezentáciu Nitry v európskom meradle.

Kárová je riaditeľkou a zakladateľkou spomínaného festivalu, ktorý sa koná každoročne v Nitre už od roku 1992 a patrí medzi najdôležitejšie divadelné festivaly v strednej Európe. Okrem toho sa Kárová venuje divadelnej dramaturgii, kultúrnemu manažmentu, kultúrnej politike, medzinárodnej kultúrnej spolupráci, výmene a mobilite.

„Vroku 1974 absolvovala štúdium Divadelnej vedy na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 1975 do roku 1998 pôsobila ako divadelná dramaturgička nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Počas zlatej éry tohto divadla v 80. rokoch dramaturgicky spolupracovala na slávnych inscenáciách v réžii Jozefa Bednárika (Dom Bernardy Alby, Titus Andronicus, Perikles, kráľ tyrský, Zojkin byt, Trójanky, Modrý vták a iné),“ uvádza návrh na udelenie ceny, ktorý zverjnilo mesto Nitra.

Kárová spolupracovala aj s ďalším významnými nitrianskymi divadelnými osobnosťami, taktiež viedla a organizovala mnohé medzinárodné projekty, konferencie, workshopy či semináre zamerané na súčasné divadlo a kultúru.

„Darina Kárová iniciovala aj vznik vzdelávacích projektov v oblasti súčasného divadla pre mladých ľudí (program CID/CIT, jeho časť YOUTH (Your theatre) (2002, 2003), Ako na divadlo, projekt neformálneho vzdelávania pre študentov stredných a vysokých škôl (2008 – 2015). Od vzniku festivalu podporuje a rozvíja v Nitre dobrovoľnícku činnosť mladých ľudí v oblasti kultúry (na festivale od jeho vzniku pôsobilo približne 2 500 mladých ľudí – dobrovoľníkov),“ informuje návrh.

Kárová v júni tohto roka získala aj vyznamenanie Francúzskej republiky – rád Officier des Arts et des Lettres / Dôstojník umenia a literatúry, ktoré jej udelil Jeho Excelencia pán Didier Lopinot. Toto vyznamenanie je druhým stupňom ocenenia osôb, ktoré sa zaslúžili o propagáciu francúzskej kultúry a umenia v zahraničí. Rád Rytier umenia a literatúry dostala Kárová v roku 1998.

Návrh na udelenie Ceny mesta Nitry prerokovala Mestská rada na svojom zasadnutí, ktoré sa konalo 23. augusta 2016 a odporučila Mestskému zastupiteľstvu v Nitre túto cenu Darine Károvej udeliť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X