Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hradný objekt, výstavba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
© NitraDen.sk
23. septembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Centrum pre návštevníkov na hrade dokončia na jar. Slúžiť bude od ďalšej turistickej sezóny

Objekt pre turistov, ktorý stavia Biskupstvo Nitra na Nitrianskom hrade, má byť hotový na jar 2016. Návštevníkom bude slúžiť od budúcoročnej turistickej sezóny, ktorá sa začne v apríli. V objekte bude prevádzka s občerstvením, verejné toalety a vyhliadková terasa na streche budovy.

Ako povedal hovorca biskupstva Miroslav Lyko, výstavba hrubej stavby sa skončila.

Momentálne sa čaká na uzatvorenie zmluvy o dielo s dodávateľom, ktorý vyhral verejné obstarávanie. Malo by sa tak stať v najbližších dňoch,“ informoval Lyko. V centre pre návštevníkov bude prevádzka s občerstvením, verejné toalety a vyhliadková terasa na streche budovy. Kapacita interiéru bude zhruba 40 ľudí.

Celkový rozpočet rozsiahleho projektu, do ktorého je započítaná aj rekonštrukcia parkoviska a oprava múru oddeľujúceho pozemok biskupstva od Krajského pamiatkového úradu v Nitre, je 800-tisíc až 900-tisíc eur.

Okrem Nórskych fondov biskupstvo financuje túto investíciu z vlastných zdrojov s malým príspevkom Mesta Nitra a Nitrianskeho samosprávneho kraja na opravu hradobného múru,“ uviedol Lyko.

Objekt vyrastá na bývalom parkovisku pri vstupnej bráne do hradu. Asfalt na parkovisku biskupstvo vymení za iný materiál, ktorý sa bude lepšie hodiť do tohto prostredia. Vstup do centra by mal byť z viacerých strán. Na strechu povedú schody, od Mariánskeho stĺpa vybudujú chodník pre imobilných a zároveň pribudne ešte jeden chodník pre peších v smere od pamiatkového úradu.

Návštevnícke centrum biskupstvo pripravuje už niekoľko rokov. Archeologický výskum trval skoro dva roky, potom bolo treba podzemné podlažie vysekať do skaly, čo spôsobilo zdržanie. Výskum priniesol viaceré významné objavy. Okrem iného sa podarilo nájsť románsku hradbu z 11. storočia, ktorá je najstaršou kamennou stavbou nájdenou na hrade. Nález takejto mohutnej stavby potvrdzuje význam Nitry, v ktorej sídlili následníci uhorského trónu v 11. – 12. storočí.

Archeologické nálezy nebudú zastavené. Verejnosti budú prístupné v blízkosti objektu,“ podotkol Lyko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X