Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohyb.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
8. mája 2016 Zaujímavosti od NitraDen.skRÚVZ Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Blíži sa Svetový deň pohybu. RÚVZ Nitra upozorňuje, toto všetko sa vám môže stať, ak sa dostatočne nehýbete

Svetový deň – pohybom k zdraviu oslavujeme 10. mája. V roku 2002 ho vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a od roku 2003 sa začal oslavovať po celom svete.

Motívom tohto dňa je poukázať na problém pohodlného a sedavého spôsobu života. Práve takýto životný štýl má za následok vzrastajúci počet rôznych chronických ochorení. Patria k nim kardiovaskulárne, onkologické, metabolické, respiračné či muskuloskeletárne ochorenia, ktoré sú spôsobené nielen nedostatkom pohybu, ale aj zlou životosprávou.

Ako uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva Nitra v článku, ktorý uverejnil na svojej webovej stránke, napriek dokázaným zdravotným prínosom fyzickej aktivity nie sú ľudia dostatočne aktívni.

„V dôsledku nedostatku pohybu zomiera ročne až dva milióny ľudí na kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku a obezitu. Odborníci sa zhodujú, že 30 minút cvičenia denne má preventívny účinok proti rozvoju týchto ochorení,“ píše Oddelenie výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Nitre.

RÚVZ NR odporúča začať s pohybovou aktivitou už v útlom detstve, pretože tak sa stane pohyb prirodzenou potrebou počas celého života. Pravidelná pohybová aktivita vedie podľa RÚVZ NR k zvyšovaniu podielu kostrového svalstva a lepšiemu spaľovaniu energie v organizme. Takisto ňou môžeme znížiť riziko vzniku nadváhy či obezity. Dostatočný pohyb zvyšuje tzv. dobrý HDL cholesterol a naopak zlý LDL cholesterol znižuje. Pri pravidelnom cvičení klesá pokojový krvný tlak a pohyb napomáha aj k spaľovaniu a vylučovaniu škodlivín z organizmu.

Fyzická aktivita má blahodarné účinky i na psychické zdravie. Ako uvádza RÚVZ Nitra, pohyb spôsobuje prekrvenie mozgu, čím sa zvyšuje vnímavosť a zlepšuje sa pamäť. Ak sa dostatočne hýbeme, sme vyrovnaní, cítime emočnú stabilitu a optimizmus. Rovnako sa nám zvyšuje tvorba endorfínov v mozgu, ktoré ovplyvňujú podkôrové centrá (nazývané aj centrá pôžitku a šťastia). RÚVZ NR ďalej uvádza, že ďalšou látkou, ktorá sa vďaka pohybu vylučuje v mozgu, je serotonín. Ten účinkuje ako antidepresívum. Dostatkom pohybu sa navyše znižuje agresivita, hnev či strach.

Naopak fyzická pasivita má pre naše zdravie nepriaznivé účinky. Znásobuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, riziko výskytu cukrovky či obezity. Podľa informácií, ktoré uviedol RÚVZ NR, dokonca môže spôsobiť niektoré druhy rakoviny (napr. hrubého čreva alebo prsníkov). Nedostatok pohybu takisto zvyšuje riziko osteoporózy, vzniku depresií a úzkostných stavov. Nesprávnym držaním tela, ktoré je spôsobené najmä sedavým spôsobom života, sa zvyšuje bolesť chrbtice.

Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre sa predpokladá, že fyzická kondícia a zdravotný stav súčasných detí v tridsiatom piatom roku ich života sa bude rovnať súčasným päťdesiatim piatim rokom. Aj toto sa podľa RÚVZ NR môže stať, ak vaše deti nebudú mať dostatok pohybu.

RÚVZ NR zároveň radí, čo môžeme urobiť pre svoje zdravie. Potrebných je minimálne 30 minút fyzickej aktivity denne aspoň päťkrát do týždňa. Intenzita cvičenia má byť prispôsobená veku a kondícii jednotlivca. Dostatočná je aj rýchlejšia chôdza či chodenie peši namiesto použitia výťahu. Dobrou prevenciou sú klasické športy, ku ktorým patrí napríklad beh, atletika, gymnastika, aerobik, plávanie, cyklistika, volejbal, hokej, tenis a podobne. K zdraviu nám môžu napomôcť aj športy ako kanoistika, vysokohorská turistika, bojové športy, jazda na koni, korčuľovanie, paragliding, horolezectvo a ďalšie.

K vhodným pohybovým aktivitám radí RÚVZ NR taktiež rôzne druhy tanca či záujmy, ku ktorým patrí poľovníctvo a rybárstvo. „Minimálne 60 minút miernej až intenzívnej fyzickej aktivity pre deti v školskom veku sú potrebné pre zdravý vývoj v oblasti fyzického, mentálneho a sociálneho zdravia,“ informuje Oddelenie výchovy k zdraviu RÚVZ NR. Svetový deň pohybu, ktorý bude v utorok 10. mája, môžu osláviť deti i dospelí poriadnou dávkou pohybovej aktivity, ktorá prospeje k zdraviu každého jednotlivca.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X