HK Nitra, HC 05 Banská Bystrica, play off
5
Petr Kafka z HC´05 BB (vpravo) a Karol Korím z HK Nitra (vľavo) v piatom zápase finále play-off Tipsport ligy sezóny 2016/17 medzi HC ‘05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra. Foto: SITA
22. apríla 2017 Šport NitraHokej od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Banská Bystrica využila finálový mečbal, Nitra sa musí uspokojiť so striebrom

Hokejisti HC ’05 iClinic Banskej Bystrice sa stali majstrami Slovenska v sezóne 2016/2017. V piatom finále play-off Tipsport ligy Bystričania doma hladko zdolali súperov z Nitry 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) a v sérii hranej na štyri víťazstvá dali konečnú podobu 4:1.

Od prvej minúty bolo zjavné, že Bystričania pôjdu tvrdo za titulom. Vpredu boli aktívnejší aj nebezpečnejší ako Nitrania a na prvý gól čakali ich fanúšikovia ani nie 6 minút. Handzuš prihral na pravý útočný kruh Bellušovi a ten mohutným príklepom prestrelil Hartzella – 1:0.

Nitrania vyrovnali v 14. min počas presilovej hry, keď Matúš Rais tečoval strelu Branislava Mezeia za chrbát Jasona Bacashihuu. Bystričanov to nezastavilo v aktivite a druhýkrát ich poslal do vedenia v presilovke Brock Higgs, ktorý 44 sekúnd pred prvou sirénou úspešne tečoval pokus Tomáša Surového od modrej čiary. Kapitán Surový bol pri chuti.

Patrik Lamper z HC´05 Banská Bystrica (vľavo) a Marek Slovák z HK Nitra (vpravo). Foto: SITA

Z druhej tretiny uplynulo len 54 sekúnd, keď práve on halfvolejom poslal do siete puk po nahodení Hickmotta – 3:1. O necelé štyri minúty už bolo 4:1, keď opäť Surový v presilovej hre z pomerne ostrého uhla prekvapil Hartzella. Americký brankár to vyhodnotil tak, že sa radšej nechal vystriedať Michalom Valentom. Nasledovala presilovka Nitry, ale hostia vylúčenie Hickmotta nepotrestali.

To z bystrickej strany zďaleka nebolo všetko. V 37. min Handzuš po druhý raz presne prihral Bellušovi a opäť bol z toho gól – 5:1. Nitra sa ako-tak vrátila do zápasu o minútu neskôr, keď presilovú hru expresne za 8 sekúnd využil Judd Blackwater. Už nezastaviteľní domáci však ešte raz skórovali v druhej tretine. V 39. min Tomáš Zigo prekonal Valenta tak, že puk trafil vo vzduchu rúčkou hokejky – 6:2. Na jednoznačnú prevahu Bystričanov poukazovali aj strely na bránku: 28:17. V tretej tretine sa zápas už len dohrával za majstrovského skandovania bystrických priaznivcov.

Zľava: Petr Kafka z HC´05 BB a brankár Eric Hartzell z HK Nitra. Foto: SITA

Hokejisti z mesta pod Urpínom sa stali majstrami prvýkrát v histórii najvyššej slovenskej súťaže, na titul premenili tretí finálový pokus.

„Veľmi nás mrzí, že sme sériu nedokázali vrátiť do Nitry, lebo naša snaha bola enormná. Banská Bystrica však dávala počas celej sezóny góly ľahšie a to rozhodlo. Domáce finálové zápasy sme mali dobre rozohrané, ale súper zvládol ich koncovku. Gratulujem Banskej Bystrici k titulu, keďže zložila kvalitný tím. Zdolaný finalista má vždy opačné emócie ako víťaz, nás to teraz veľmi mrzí a bolí,“ uviedol po zápase tréner Nitranov Andrej Kmeč.

Sprava: Martin Belluš z HC´05 BB a brankár Eric Hartzell z HK Nitra. Foto: SITA

Tréner Banskej Bystrice Vladimír Országh neskrýval svoju radosť: „Pocity sú fantastické. Pre rokom a dvoma sme tu takto smútili a som rád, že nám to teraz vyšlo a dotiahli sme to do víťazného konca. Dnes bolo vidieť, že Nitre dochádzajú sily. My sme hrali zodpovedne a padalo nám to tam. Do sezóny sme vstupovali s vysokým cieľom a splnili sme ho.“

Hokej – Tipsport liga 2016/2017 – finále play-off – piaty zápas (hrá sa na štyri víťazstvá) – sobota:

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) – konečný výsledok série 4:1, Banská Bystrica získala titul

Góly: 6. Belluš (Handzuš, Wishart), 20. Higgs (T. Surový, Buc), 21. T. Surový (Hickmott), 25. T. Surový (Buc, Hickmott), 37. Belluš (Handzuš), 39. Zigo (Lamper) – 14. Rais (Mezei, H. Ručkay), 38. Blackwater (Milam, Marek Slovák)

Tešiaci sa Martin Belluš z HC´05 Banská Bystrica. Foto: SITA

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Babic, Hribik – Barviř, Blümel (všetci ČR), 2 841 divákov (vypredané)