Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianske kúpalisko
ilustračné: SITA
5. júna 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skLucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. ilustračná: SITA/Martin Havran

Aké sú možnosti financovania dostavby areálu Letného kúpaliska? Poslancom predložia informatívnu správu

Blíži sa posledné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Nitre v prvom polroku. Poslanci na ňom prerokujú viacero bodov.

Medzi inými sa na zasadnutí bude hlasovať aj o informatívnej správe, ktorá sa týka analýzy možnosti financovania investičného zámeru mesta. Konkrétne ide o dostavbu areálu Letného kúpaliska na Jesenského 2. Mesto by dostavbu areálu chcelo realizovať ako vlastnú investičnú akciu.

Informatívna správa uvádza, že predpokladané náklady by dosiahli 12 miliónov eur vrátane DPH. Obdobie výstavby by trvalo 3 roky so začiatkom v roku 2016. Mesto má pripravené aj variantné riešenia financovania tohto investičného zámeru. Prvým riešením je, že investorom bude priamo mesto Nitra.

V tomto prípade by boli zdroje financovania vlastné a taktiež nenávratné. Pri vlastných zdrojoch by išlo o prostriedky z predaja majetku mesta vo výške minimálne 2 milióny eur. Pri nenávratných zdrojoch financovania pôjde o bankové úvery spolu do výšky 10 miliónov eur.

Druhou alternatívou mesta, ako financovať investičný zámer dostavby Letného kúpaliska Sihoť, je spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá je v stopercentnom vlastníctve mesta. Investorom, vlastníkom a následne aj prevádzkovateľom kúpaliska by sa stala Nitrianska investičná, s. r. o.

V tomto prípade by boli zdroje financovania a predpokladané podmienky nasledovné: 1. areál kúpaliska by bol nepeňažným vkladom do základného imania spoločnosti, 2. prostriedky z predaja majetku mesta vo výške 2 miliónov eur by boli ďalším navýšením základného imania spoločnosti a použité ako vlastné zdroje na financovanie, 3. nenávratné zdroje financovania vo forme bankových úverov, ktorých výška by dosiahla 8 miliónov eur.

Čerpanie by bolo postupné v rokoch 2016 až 2018, pričom splácanie by sa rozložilo na obdobie desiatich rokov.

„Spoločnosť bude vlastniť majetok (areál kúpaliska), bude mať vlastné zdroje (2 mil. peňažný vklad) a dostatočné ZI. Následne si bude môcť vziať úver na dostavbu areálu. Zabezpečenie úveru podľa dohody s financujúcou bankou. Mesto nemôže ručiť za úver a úver sa nezarátava do dlhu mesta,“ uvádza informatívna správa, ktorá bude predložená mestským poslancom na najbližšom zasadnutí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X