Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Brundibar kolaz titulka.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Súkromné konzervatórium Nitra
26. novembra 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Premiéra opery Brundibár v podaní študentov Operného štúdia a Orchestra Súkromného konzervatória v Nitre mala úspech

Dňa 22. novembra 2019 o 18.00 hod. sa v Koncertnej sále Župného domu Nitrianskej galérie konala premiéra Opery Brundibár v podaní študentov Operného štúdia a Orchestra Súkromného konzervatória v Nitre.

Talentovaní konzervatoristi predstavili Nitranom emotívnu detskú operu, od skladateľa Hansa Krásu a spisovateľa Adolfa Hoffmeistera. Prvá svetová premiéra sa konala v roku 1941 k päťdesiatym narodeninám riaditeľa židovského sirotinca v Prahe na Hagibore.

Architekt František Zelenka vytvoril na javisku ohradu z dosiek, na ktoré umiestnil kulisy postáv zvieratiek s vyrezanými kruhmi pre tváre detí.

V Prahe sa predstavenie uviedlo iba dvakrát a k tomu tajne, pretože kultúrna činnosť bola už v tej dobe Židom zakázaná. V auguste 1942 bol Hans Krása deportovaný do Terezína, kde bola opera znovu naštudovaná a hraná viac ako 50-krát.

Brundibar2 3518.jpg
Foto: Súkromné konzervatórium Nitra

Opera bola žiaľ zneužitá nacistickou propagandou ako dôkaz o idylickom živote Židov v Terezíne a fragmenty z nej boli zaznamenané aj v propagandistickom filme „Vodca daruje Židom mesto“.

Stvárnenie žiakov operného štúdia Súkromného konzervatória v réžii Miroslava Šufliarskeho a Orchestra Súkromného konzervatória v Nitre pod vedením dirigenta Marca Vlasáka zobrazuje nielen samotný príbeh opery, ale v náznakoch odkrýva i drámu detí v Terezíne.

Miroslav Šufliarsky obohatil operu o postavu rozprávača (v podaní študentky hudobno-dramatického umenia), ktorá divákom vyrozprávala životný príbeh Evy Roubičkovej.

Brundibar2 3542.jpg
Foto: Súkromné konzervatórium Nitra

Eva prežila krásne detstvo až do príchodu fašizmu, pokým nebola označená židovskou hviezdou. Jej život sa rapídne zmenil. Trpela, bola odstrkovaná, až bola nakoniec 17. decembra 1941 deportovaná so svojou mamou do Terezína, kde im boli pridelené čísla N68 a N69.

Príbeh pokračuje samotnou Operou Brundibár o dvoch deťoch – Pepíčkovi a Aninke, ktorých chorá mamička potrebuje mliečko a deti sa rozhodnú ho zaobstarať. Nič však nie je zadarmo a deti nemajú ani grajciar. Všimnú si Brundibára, ktorý hrá na verklíku a ľudí, ktorí mu dávajú za jeho hru peniaze.

Brundibar2 3559.jpg
Foto: Súkromné konzervatórium Nitra

Rozhodnú sa, že to skúsia tak isto a spievajú pesničku. Verklík je však veľmi hlasný a deti si nikto nevšíma. Deti sú nešťastné a zúfalé. Pomáhajú im zvieratká, ktoré zvolajú všetky deti z okolia a spolu s Pepíčkom a Aninkou spievajú „najkrajšiu zo všetkých pesničiek“, za čo dostanú od okoloidúcich peniaze.

Brundibár je však nahnevaný, nemá šancu proti veľkému davu deti a tak odchádza. Deti oslavujú svoj úspech piesňou Brundibár poražen. Po skočení piesne sa opäť ozve zvuk vlaku a deti prestanú hrať divadlo. Po jednom prechádzajú popri Nacistovi v plynovej maske a odchádzajú zo scény.

Brundibar2 3549.jpg
Foto: Súkromné konzervatórium Nitra

Celým dejom sprevádza spevákov 14-členný orchester Súkromného konzervatória v Nitre pod dirigentskou taktovkou aktuálneho víťaza dirigentskej súťaže „NINO ROTA“ v Talianskej Matere Marca Vlasáka. Záver Opery Brundibár v podaní študentov Súkromného konzervatória v Nitre patrí opäť Eve Roubičkovej, ktorá rozpráva, že celkovo Terezínskym getom prešlo asi 155-tisíc mužov, žien a detí.

Priamo v Terezíne zomrelo 35-tisíc ľudí a to v dôsledku zlých hygienických, ubytovacích i stravovací podmienok. Transportami odišlo viac ako 87-tisíc ľudí, z nich sa dočkalo oslobodenia iba okolo 3800 ľudí.

Ťažká téma spracovaná študentami si zaslúžila od obecenstva veľký potlesk. U mnohých divákov bol viditeľný emocionálny zážitok v podobe sĺz, ktoré boli dôkazom o dobre spracovanej a stále aktuálnej téme. Študenti Súkromného konzervatória v Nitre odhalili životy detí, ktoré zažili tragédiu, aká nemá v dejinách ľudstva obdoby.

Brundibar2 3601.jpg
Foto: Súkromné konzervatórium Nitra
Brundibar2 3596.jpg
Foto: Súkromné konzervatórium Nitra
Brundibar2 3588.jpg
Foto: Súkromné konzervatórium Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X