Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
11. septembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skNikola Jančiková Aeorklub Nitra

Majstrovstiev sveta v bezmotorovom lietaní sa zúčastnil aj Aeroklub Nitra

Na prelome júna a júla, v období od 22. 6 . do 6. 7. 2014, sa v o Fínskej Räyskäle konali tentokrát už 33. Majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní, kde nesmeli chýbať ani reprezentanti Slovenskej republiky.

O titul majstra sveta bojovalo 97 súťažiacich z 25 rôznych krajín v troch triedach: klubovej, štandardnej a 20 – metrovej viacsedadlovej. Slovenskú výpravu tvorila šestica pilotov, ktorí dostali šancu zastupovať Slovensko na základe ich výborných výsledkov v nominačných súťažiach. Nechýbal tímový kapitán zodpovedný za organizáciu a jednanie s usporiadateľmi a v neposlednom rade pomocníci, ktorí boli pilotom k dispozícii pri štartoch, pristátiach, transportoch z polí a zabezpečovali technickú stránku pretekov.

Celá výprava vytvorila výborne zladený tím, vďaka čomu sa všetkým lietalo príjemne. Počas p ä tnástich súťažných dní sa v každej triede podarilo obletieť sedem platných disciplín. Po mnoho dní sa pre vplyv tlakovej níže lietalo v o veľmi kom plikovanom počasí. Vyskytovali sa každodenné prehánky , čo bolo pre pilotov výzvou, v ktorej obstáli statočne a dosahovali veľmi pekné výsledky.

10346192_10152510515909493_8610232304867317012_n

VWC 2014 – Klubová trieda

V klubovej triede prvé dve miesta obsadili francúzsky piloti, ktorí predbehli pilota z Dánska. Titul om majstra sveta v klubovej triede sa teda môže pýšiť Eric Bernard ( štartový znak C12) , ktorému sa na Cirruse podarilo poraziť až 37 pilotov. Druhé miesto získal Kilian Walbrou a tretie miesto patrí Rasmusovi Orskovovi. Jozefovi Kžárovi (MF) , pilotovi z AK Martin, sa podarilo získať vynikajúce 8. miesto a Tiborovi Nogovi (LX) z SGC Martin 21. miesto.

VWC 2014 – Štandardná trieda

V štandardnej triede bolo obrovským prekvapením víťaz s tvo mladého belgického pilota Berta Schmelzera (21) na D iscuse 2a , ktorý zvíťazil nad viacnásobným majstrom sveta Sebastianom Kawom a prenechal mu „iba druhé miesto“. Tretie miesto obsadil Jez Hood z Veľkej Británie. S pomedzi 43 závodníkov štandardne j triedy dosiahli piloti z AK Nitra na LS – 8 taktiež výborné umiestnenia. Samuel Pollák (TC) skončil na 12. mieste a Dominik Jančik (SK) na 20. mieste.

VWC 2014 – 20-metrová viacsedadlová trieda

Víťazstvom v šiestich zo siedmych platných disciplín si suverénne prvenstvo zabezpečili Steve and Howard Jones (CUS) z Veľkej Británie. Fínska a rakúska posádka sa preto musela uspokojiť s druhým a tretím miestom. Slovenská dvojica pilotov z AK Nitra: Andrej Sedlák a Ivan Kotvas (NIT) obsadila 16. miesto.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.