Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cyril a Metod
ilustračné: Cyril a Metod
6. júla 2018 Zaujímavosti od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Začína sa pešie aj cyklistické putovanie po stopách svätého Cyrila a Metoda

Pútnici, ktorí úspešne absolvujú všetky tri zastávky, dostanú Certifikát pútnika Európskej kultúrnej cesty svätého Cyrila a Metoda.

Pri románskom kostolíku v mestskej časti Nitry Dražovce sa v piatok o 12:30 začne turisticko-historické putovanie Po stopách svätého Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry. Pútnici absolvujú pešo alebo na bicykli tri zastávky.

Okrem Dražovského kostolíka to bude Zoborský kláštor, ktorého ruiny stoja na mieste najstaršieho kláštora na našom území a významné archeologické nálezisko Martinský vrch, kde v piatok možno nájsť archeoskanzen. Každý účastník, ktorý úspešne absolvuje všetky tri zastávky, dostane Certifikát pútnika Európskej kultúrnej cesty svätého Cyrila a Metoda.

Ako informoval koordinátor podujatia Tibor Ujlacký, cieľom je najmä prehlbovanie povedomia o cyrilo-metodskej tradícii, duchovnom a kultúrnom dedičstve. „Turisticko-pútnické podujatie je zamerané hlavne na mládež, ale samozrejme, môžu prísť aj tí skôr narodení,“ povedal Ujlacký.

Na každej zo zastávok sa pútnici dozvedia informácie o týchto pamiatkach priamo od odborníkov. Na Martinskom vrchu, teda v areáli bývalých kasární pod Zoborom, si budú môcť pozrieť vybudované časti archeoskanzenu a ukážku zo života vo Veľkej Morave. Pri Zoborskom kláštore budú môcť absolvovať aj jazdu konským povozom.

„Pútnici majú absolútne voľný pohyb, jediná podmienka je, aby si na každom mieste nechali opečiatkovať tzv. pútnický pas. Každý pútnik, ktorý nazbiera všetky tri pečiatky, dostane na záver na Svätoplukovom námestí certifikát, pamätný pútnický krížik a jednorazovú voľnú vstupenku do areálu Nitrianskeho hradu,“ uviedol Ujlacký.

Podujatie organizuje v rámci slávností Nitra, milá Nitra, Pribinových a Cyrilo-metodských slávností Nitriansky samosprávny kraj v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v Nitre, Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a Zoborským skrášľovacím spolkom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X