Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bytovka, panelák
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
4. augusta 2016 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V chránenom pamiatkovom území Nitry vznikne bytový dom, ktorý ponúkne 22 bytov

Mesto Nitra vydalo územné rozhodnutie o umiestnení stavby. Konkrétne ide o „Bytový dom Ferenit (22BJ)“, ktorý ponúkne 22 nových bytov.

Na ulici Za Ferenitkou by mala vzniknúť novostavba, ktorej navrhovateľom je firma NR Pharm, s.r.o. Podľa dostupných informácií pôjde o trvalú pozemnú stavbu, ktorej výstavba si vyžiada aj sadové úpravy či asanáciu objektov a spevnených plôch.

Bytový dom bude rozdelený na dve nerovnomerné hmoty, ktoré sa prepoja skleneným vertikálnym jadrom. Východné krídlo bude mať päť nadzemných podlaží a západné krídlo štyri. Objekt bude mať 22 bytov, pričom počet obyvateľov sa odhaduje na 53.

V suteréne bude vybudované parkovisko, zmestí sa doň 31 automobilov, mimo objektu budú vytvorené štyri parkovacie miesta.

„Z konštrukčného hľadiska je stavba železobetónový monolitický systém, obvodový plášť je murovaný z keramických tvárnic, zateplený, s kontaktnou fasádou svetlosivej farby. Ustúpené podlažia majú fasádu riešenú obkladom s prevetrávanou fasádou v dizajne drevodekoru. Balkóny majú na svojej vnútornej strane a podhľade obklad z prevetrávanej fasády v dizajne drevodekoru,“ uvádza zverejnený dokument.

„Na 1. P.P. sa nachádza hromadná garáž a skladové priestory pre byty. Vstup do garáže je z ulice Za Ferenitkou krátkou vyrovnávacou rampou. Na prízemí (1. N.P), z uličnej strany, sú navrhnuté dve prenajímateľné jednotky, ktoré budú slúžiť na obchodné či administratívne jednotky. Na tomto podlaží je navrhnutých aj 5 bytov (z toho 2 mezonetové) a technické priestory,“ píše sa v rozhodnutí o umiestnení stavby.

Na 2. N.P. bude vybudovaných sedem bytov, z toho dva budú mezonetové z 1. N.P., na 3. N.P. bude zhodne sedem bytov a technické priestory, na 4. N.P. sa vybudujú štyri byty a technické priestory, na 5. N.P. bude jeden byt a opätovne technické priestory.

Všetky podlažia budú prepojené schodiskom a výťahom. „Exteriérové výplne budú hliníkové, vchodové dvere budú súčasťou celosklenenej fasády. Pre odvody spalín z plynových kotlov sa zrealizuje 5 systémových komínov s vyústením nad strechu,“ informuje dokument.

Bytový dom má byť dopravne napojený z jestvujúcej obslužnej komunikácie C3 – ulica Za Ferenitkou, ktorá je jednosmerná a široká maximálnych 3,25 metra.

Nutné bude riešiť spevnené plochy, ktoré zahrnú opravu okraja vozovky miestnej komunikácie, parkovanie na teréne, chodníky a vozdilový vjazd do podzemnej garáže.

Investr má taktiež v pláne vybudovať uličný chdoník v dĺžke pozemku na vlastnej parcele od vstupu podzemnej garáže až po chodník nachádzajúci sa na Kmeťkovej ulici. Novovybudovaý chodník bude mať šírku 2 metre.

„Vozidlový vjazd do hromadnej podzemnej garáže je riešený pripojením na vozovku ulice Za Ferenitkou rampou v šírke 3 m s rozšírením od rampy k vozovke na 7 m pred napojením na komunikáciu, aby odbočujúce vozidlá z hlavnej miestnej komunikácie nebrzdili plynulosť premávky,“ uvádza rozhodnutie o umiestnení stavby.

V rámci sadových úprav sa predpokladá s výsadbou pred domom a v záhradkách. Na ulici je zároveň naplánovaná výsadba aleje stromov.

Proti výstavbe bytového domu na ulici Za Ferenitkou protestovalo viacero občanov, ani s námietkami a petíciou však neuspeli. Obyvatelia argumentovali najmä zhoršením dopravnej situácie, stratou svojho súkromia, potenciálnou hrozbou spodnej vody, ktorá by mohla poškodiť už existujúce stavby či tým, že výstavba sa má realizovať v chránenom pamiatkovom území.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X