Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13567_vojaci-vojak-armada-300x199
27. júna 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Pamätník len pre tureckých vojakov poslanci neschválili!

S požiadavkou sa obrátila na mesto Spoločná slovensko-turecká medzivládna komisia pre starostlivosť o vojnové hroby

NITRA 27. júna – Spoločný pamätník všetkým tureckým vojakom, ktorí padli na území Slovenskej republiky počas prvej svetovej vojny, v Nitre nebude. Mestskí poslanci dnes neschválili požiadavku, s ktorou sa na mesto obrátila Spoločná slovensko-turecká medzivládna komisia pre starostlivosť o vojnové hroby. Namiesto toho schválili realizáciu pamätníka pre všetkých vojakov, ktorí sú pochovaní na vojenskom cintoríne v Mlynárciach. Stáť by mal pri vstupe do cintorína. „Chceme, aby nejakým spôsobom neprišlo k nedorozumeniam, pretože treba povedať, že to je pomerne citlivá téma, najmä vo vzťahu Turkov a Arménov,“ povedal viceprimátor Ján Vančo.

Pamätník by mal pozostávať z viacerých dosiek, pritom každá by bola venovaná jednej národnosti. Turecká strana chcela pamätník financovať v prípade, ak by bol len pre tureckých vojakov. Mesto si teraz počká na jej reakciu na schválené uznesenie. Ak s takouto formou súhlasiť nebude, pamätník sa možno ani robiť nebude, pripustil Vančo. „Mesto Nitra si splnilo povinnosť vo vzťahu k žiadosti tureckej strany. Pamätník sa bude môcť realizovať za určitých finančných podmienok, ale mesto to nebude iniciovať,“ dodal.

Na vojenskom cintoríne z prvej svetovej vojny v mestskej časti Mlynárce sú pochovaní vojaci rôznych národností a vierovyznaní, aj civilisti. Na ich počesť tu stojí pamätník, znázorňujúci vojaka, od akademického sochára Júliusa Bártfaya. Pochovaných je tu vyše 430 vojakov 20-tich národností, z toho Turci sú len štyria. Najviac je tu pochovaných Maďarov (100), Rusov (83), Slovákov (44) a Čechov (28). Útvar hlavného architekta preto neodporučil robiť pamätník len pre tureckých vojakov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X