Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria
Foto: ilustračné, SITA
8. apríla 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 SITA

Nitrianska galéria pripravuje zaujímavú výstavu, otvoria ju vo štvrtok

Diela Rity Koszorús riešia tematiku dvojakej národnosti, Ján Jánoš skúma dôležitosť pamäte pre identitu

NITRA 8. apríla – Pripravovaná výstava v Nitrianskej galérii v Nitre chce vymedziť identitu tvorcu skrz jeho vlastné umelecké diela. „Na prvý pohľad odlišná tvorba umelcov Rity Koszorús a Jána Jánoša sa dostáva do dialógu o vymedzení vlastnej identity, ovplyvňovanej vonkajšími činiteľmi, do ktorých človek sám nemôže zasiahnuť,“ hovorí kurátorka výstavy Simona Bérešová. V prípade diel Rity Koszorús ide o hľadanie miesta v spoločnosti, ktoré určuje jej dvojaká národnosť. Ján Jánoš sa zaoberá spomienkami a pamäťou ako dôležitými faktormi pre našu identitu. Obaja autori skúmajú určité miesta, ktoré sa zároveň stávajú symbolickými pre ich tvorbu. V prácach Rity Koszorús sa objavuje povodie Dunaja ako spojnica medzi jej maďarskými a slovenskými koreňmi. Diela Jána Jánoša vznikli ako reakcia na stratu starorodičovského domu, ktorý sa stáva akýmsi laboratóriom pre skúmanie pamäte a konzerváciu spomienok. Výstava v Nitrianskej galérii bude pre verejnosť prístupná od 9. apríla do 3. mája.

Rita Koszorús vyštudovala maľbu na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. V prezentovanom cykle Dichotómia spracúva vlastnú rozdvojenosť spôsobenú jej príslušnosťou k maďarskej menšine na Slovensku. Využíva pri tom symboliku Dunaja, v ktorého blízkosti autorka prežila svoj doterajší život, a zároveň predstavuje reálne i metaforické prepojenie medzi Maďarmi a Slovákmi. Napriek konkrétnym a osobným podnetom posúva autorka celú problematiku do oveľa všeobecnejšej roviny, a to prostredníctvom jej abstraktného maliarskeho gesta. Tematika dvojakej národnosti sa tým pádom z jej obrazov dá len tušiť – vďaka farebnosti inšpirovanej dunajskou krajinou či neustále sa objavujúcim motívom rezu, ktorý vytvára kontrastné či harmonické farebné plochy. Tieto však tvoria vždy jeden nedeliteľný celok.

Ján Jánoš je absolventom Katedry textilnej tvorby na VŠVU v Bratislave. Textil je materiál, ktorý sa v jeho tvorbe rôznorodým spôsobom neustále objavuje, či už v podobe veľkých tlačí, ale aj ako hlavný komponent Jánošových videí. Vo vystavenej sérii Archa sa autor zaoberá nutnosťou uchovávať spomienky a spôsobmi ako sa to dá urobiť. Pracuje pritom s predmetmi každodennej potreby, ktoré práve vďaka spojeniu s minulosťou strácajú svoju pôvodnú funkciu a stávajú sa akýmisi relikviármi pre vlastné spomienky. Jánoš tieto predmety zaznamenáva a zároveň podčiarkuje odcudzenie od ich pôvodného účelu. Vidieť to napríklad pri ich netypickej prezentácii v lese, kde sa jeho veľkoformátovým tlačiam nedostane publika, alebo v nevšedných spojeniach domáceho prostredia s elementmi cesty vlakom, pripomínajúcimi pominuteľnosť ľudských spomienok.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X