Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulna foto stara nitra.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #70

Nitra sa mení z roka na rok viac, spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Radi vám priblížime kus tejto histórie a prehĺbime tak čaro, ktoré nesie. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Námestie Na Vŕšku a v pozadí je vidieť aj Župný dom. V popredí fotografie vľavo je budova, v ktorej bývala poisťovňa či lekáreň. V súčasnosti táto budova už nestojí, je tam parkovisko a Terasa pod Vŕškom. Vzdialenejšia budova, ktorá sa zachovala je dnešný hotel Capital, kedysi Slovan či Lőffler. Nitrania obľubovali reštauráciu hotela, ktorý v lete otváral aj záhradnú reštauráciu, niekedy aj so živou hudbou a rôznym programom.

Foto1 1.jpg
www.facebook.com

Fotografia súčasného Grand Hotela Sole z 27.6.1915, má na fotografii názov Hungária szálloda (Hotel Hungaria). Budovu dal v roku 1887 postaviť podnikateľ František Lakner, vtedy bol ešte obklopeného zeleňou. Málokto si ho ešte pamätá pod názvami ako Braun, Lakner, Hungária, Slávia, no neskorší názov Tatra sa medzi Nitranmi uchytil natoľko, že ho používajú doteraz.

Foto2.jpg
www.facebook.com

Komplex – kostol Navštívenia Panny Márie a kláštor milosrdných sestier sv. Vincenta de Paul bol postavený v roku 1854 v novo-románskom slohu. Základný kameň kostola položil r. 1852 biskup Imrich Palugyai a od svojho vzniku bol upravovaný a obnovovaný v roku 1911, potom v 40. a v 70. rokoch. Zaujímavosťou je, že kláštor nie je kultúrnou pamiatkou iba preto, že vežu pri rekonštrukcii po veľkej víchrici postavili nižšiu ako bola pôvodná. Rádové sestry vincentky sa do kláštora nasťahovali po jeho dokončení a posvätení biskupom Augustínom Roškoványim v roku 1861. V roku 1934 nadstavili druhé poschodie. V krypte pod kostolom sa naposledy pochovávalo v roku 1946 a leží tu 35 sestier a 7 civilov, ktorí boli zamestnaní v kláštore. Približne 20 miest je ešte voľných. Hlavnými ozdobami kostola sú obrazy Panny Márie, svätého Imricha a sv. Vincenta de Paul, pod ktorými je 12 sôch apoštolov. Nachádza sa tu tiež vzácny drevený oltár s tromi oltárnymi obrazmi od viedenského maliara Schillera. Fotografia je z roku 1883.

Foto3 1.jpg
www.facebook.com

Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi, alebo aj kalvínsky kostol, na Fraňa Mojtu v Nitre bol postavený v roku 1910. Architektom návrhu kostola bol Jozef Gere Godollo a pri jeho výstavbe boli nápomocní aj miestni evanjelici augsburského vyznania. Zaujímavosťou je, že vo dvore za kostolom otvorili v tridsiatych rokoch 20. storočia vôbec prvé záhradné kino na Slovensku.

Foto4 1.jpg
www.facebook.com

Fotografia vyhotovená 15. marca v roku 1914. Je na nej Svätoplukovo námestie, kde stálo prvé divadlo s vlastnou budovou, ktoré bolo slávnostne otvorené 19. novembra 1883. Spočiatku sa neoficiálne volalo Župné národné divadlo, o niečo neskôr sa kvôli silnejúcej maďarizačnej politike premenovalo na Nitrianske maďarské národné divadlo. Architektom tohto pôvodného divadla bol Adolf Voyt. Žalostný koniec čakal pôvodnú budovu divadla v marci v roku 1945, kedy počas divadelnej skúšky zasiahla budovu letecká bomba. Po dopade bomby vypukol požiar, ktorý spôsobil také veľké škody, že po vojne museli divadlo zbúrať.

Foto5 1.jpg
www.facebook.com

Pohľad zhora na nitriansku Chrenovú z roku 1973, ktorú projektoval známy Nitran a vynikajúci architekt Ing. Scheer. Táto mestská časť vznikla pričlenením rovnomennej obce k Nitre v roku 1960. Názov Chrenová sa však používa len od roku 1945, predtým bola vtedajšia obec známa ako Tormoš.

Foto6 1.jpg
www.facebook.com

Vysoká škola poľnohospodárska a rozvoj Chrenovej v rokoch 1972/1973. Vysokoškolský komplex Slovenskej poľnohospodárskej univerzity bol postavený v rokoch 1961 – 1966 podľa projektu architektov Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského. Rozhodnutím Pamiatkového úradu SR z roku 2014 bolo deväť objektov v areáli SPU v Nitre vyhlásených za národnú kultúrnu pamiatku.

Foto7 1.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X