Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #220

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Veľmi zaujímavý pohľad na novú Pedagogickú fakultu, dnes Univerzitu Konštantína Filozofa na Triede Andreja Hlinku. V pozadí Chrenová vo výstavbe, niekdajšia Potravinárska škola, dnes Spojená škola na Slančíkovej a v okolí je ešte pomerne prázdno. Fotografia bola zachytená v roku 1965.

Foto 1 ukf.jpg
Foto: www.facebook.com

Ako kedysi prezývali obyvatelia túto budovu na fotografií? Domáci ju nazývali chrenovské svinčíky alebo prasačníky. Istý čas sa v blízkosti nachádzal dokonca jablkový sad a kúsok nad ním malý rybníček. Dnes už nestoja, po zbúraní sa pôda rozdelila a rozpredala sa obyvateľom. Nachádza sa tu OBI, MAX a pod.

Foto 2 svinciky.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytáva približne 70. roky minulého storočia. V tom čase malo toto miesto názov Leninovo námestie. Uprostred križovatky riadi dopravu policajt a úplne v pozadí je na námestí socha Lenina, po ktorom nieslo pomenovanie.

Foto 3 leninovo namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Takéto bolo dnešné Svätoplukovo námestie a okolie kedysi. Fotografia je zachytená pred rokom 1945, kedy prebehlo v Nitre ničivé bombardovanie. Odhaduje sa jej datovanie na roky 1934 až 1938. Približne na tom istom mieste stojí nové Divadlo Andreja Bagara, ktoré nahradilo budovu tohto pôvodného starého divadla. Fontánka sa tiež v minulosti nachádzala v blízkosti divadla.

Foto 4 divadlo.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto zas vyzeralo Svätoplukovo námestie v roku 1920. Volalo sa Hlavné námestie, avšak tento pohľad sa vám už nikdy nenaskytne. Budovy vpravo sú zbúrané a nahradené priestranstvom pred DAB. Zachované sú budovy od prostrednej nízkej bielej so šikmou strechou, kde je dnes čínska reštaurácia na začiatku Kupeckej.

Foto 5 namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X