Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pesia zona nr 1.jpg
www.nitra.eu
3. júla 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto chce pretvoriť pešiu zónu a Svätoplukovo námestie, zapojiť sa môžu odborníci i laici

Názory na pretvorenie tohto centrálneho priestoru chce mesto získať od odborníkov, ale aj od obyvateľov.

Mesto Nitra chce oživiť pešiu zónu a Svätoplukovo námestie. V spolupráci s Katedrou záhradnej a krajinnej architektúry Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre vyhlásilo participatívny workshop Hackathon – Hlavné námestie. Prihlásiť sa naň môžu autorizovaní architekti, študenti záhradnej a krajinnej architektúry, dizajnéri, landscape dizajnéri a ďalší odborníci.

Podujatie sa bude konať pod záštitou primátora Mareka Hattasa a hlavného architekta Nitry Viktora Šabíka na Svätoplukovom námestí a pred Ponitrianskym múzeom od 8. do 10. júla. Ako informoval hovorca Nitry Tomáš Holúbek, výstupom budú práce, ktoré chce mesto zrealizovať ešte v priebehu tohto alebo budúceho leta. Na úpravy má radnica vyčlenených 30-tisíc eur.

Čo chýba na pešej zóne

V prvý deň podujatia sa bude môcť k otázkam súvisiacim s pešou zónou a námestím vyjadriť aj verejnosť. Nitrania budú v dotazníku odpovedať na otázky, čo im chýba na pešej zóne, čo im tu prekáža alebo prečo sem chodia. „Stromy, kríky, kvetináče, tienidlá, hojdacie siete, sedenia – to sú len niektoré z prvkov, ktoré môžu výrazne oživiť pešiu zónu a Svätoplukovo námestie. V horúcich slnečných dňoch dokážu poskytnúť príjemný chládok a podporia stretávanie ľudí v doteraz vyľudnenom centre Nitry,“ uviedol príklady možných zmien Holúbek.

Organizátori Hackathonu budú dotazníkmi zisťovať napríklad aj to, v ktorej časti pešej zóny sa návštevníci cítia dobre a kde sa cítia najmenej komfortne. Výsledky dotazníka ešte v ten deň poputujú pracovným skupinám zloženým z odborníkov. Tí ich budú zohľadňovať v diskusiách o tom, čo by bolo vhodné zmeniť na pešej zóne a na námestí. Verejné vyhodnotenie výsledkov Hackathonu bude 10. júla o 20.00 hod.

Hackathon je koncept, ktorý spája odborníkov z rôznych oblastí. Tí sa stretnú, aby riešili konkrétny problém. „Hackathon využívajú zväčša technologické firmy, Nitra bude prvou samosprávou na Slovensku, ktorá bude hľadať riešenia problému takýmto inovatívnym formátom,“ doplnil Holúbek.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X