Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nové divadlo: Cisárove nové šaty
Foto: Lucia Bihuncová
29. januára 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDeň.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

FOTO: Nové divadlo uviedlo premiéru barokovej crazy komédie Cisárove nové šaty

Nové divadlo v Nitre uviedlo v nedeľu 28. januára 2018 premiéru barokovej komédie Cisárove nové šaty. V tento deň si Nitrania mohli predstavenie vychutnať až dvakrát. Ako uvádzajú tvorcovia, ide o crazy komédiu, ktorá je určená pre ľudí od 3 do 100 rokov. Diela od dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena sa režisérsky ujal Šimon Spišák, dramaturgiu mala na starosti Veronika Gabčíková a o scénu a kostýmy sa postaral Karel Czech. 

„Hoci sme si ako základ zvolili Cisárove nové šaty, v priebehu tvorby sme pochopili, že nezostaneme len pri tejto rozprávke a chceme vzdať hold Andersenovi. Voľba padla na ďalšiu známu rozprávku Dievčatko so zápalkami a v procese skúšania sa k tomu pridružila ešte aj Snehová kráľovná,“ povedala dramaturgička Nového divadla Veronika Gabčíková. Inscenácia je venovaná deťom od troch rokov, ale zároveň všetkým, ktorí ešte nezabudli byť deťmi a majú radi rozprávky.

„Hoci Andersen je chápaný ako veľmi lyrický, priam smutný rozprávkar, paradoxne aj vďaka režisérovi Šimonovi Spišákovi nám z toho vznikla baroková crazy komédia. Jazyk je súčasný, ale sú tam aj archaické vety, ktoré sú priamo z knižky,“ priblížila Gabčíková. Cisár v podaní Miloša Kusendu bude napríklad hovoriť vo veršoch. Scénograf Karel Czech vytvoril repliku barokového divadla s oponou aj s maľovaným zadným horizontom. Herci budú mať na sebe barokové kostýmy s parochňami. Opona sa v rámci predstavenia niekoľkokrát zavrie, scénu vždy prestavajú.

Andersen písal svoje rozprávky v 19. storočí ako reakciu na vtedajšie spoločenské dianie, napriek tomu je jeho dielo aktuálne dodnes, podčiarkla Gabčíková. „Keby sme dnes cisára nahradili ktoroukoľvek z rýchlokvasených celebrít, tak je tá rozprávka v podstate o nich. Keby sme sa zamerali nie na márnivosť, ale na hlúposť cisára, tak tam môžeme dosadiť ktoréhokoľvek politika, česť výnimkám,“ myslí si Gabčíková.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X