Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nsk ocenenia sita.jpg
ilustračné: SITA, maps.google.sk
13. septembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Ceny NSK získajú záchrankyňa hradu, zosnulý herec aj šľachtiteľ viniča

Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) za rok 2016 získajú tri významné osobnosti regiónu – záchrankyňa hradu Hrušov Stanislava Blahová, zosnulý herec Jozef Dóczy in memoriam a významný slovenský šľachtiteľ viniča Ondrej Korpás. Ceny odovzdajú v stredu o 18. hodine v Koncertnej sále Župného domu v Nitre.

Stanislava Blahová je výkonná riaditeľka Združenia na záchranu stredovekého architektonického dedičstva Nitrianskeho kraja Leustach. Združenie založila spolu s manželom Jozefom Blahom so zámerom zachrániť a obnoviť národnú kultúrnu pamiatku – hrad Hrušov, ktorý patrí k dominantám Nitrianskeho kraja. Záchranné práce na hrade pokračujú už 13. sezónu a zapojilo sa do nich viac ako 130 žiakov základnej školy spolu s rodičmi, u ktorých vytvorili pozitívny vzťah ku kultúrnemu dedičstvu, vytvorili pracovné návyky a naučili ich zmysluplne tráviť voľný čas. Od roku 2004 sa zanedbaná zrúcanina hradu zmenila na areál plný života. Vďaka Blahovej úsiliu teraz hrad každoročne navštevujú tisíce návštevníkov z domova i zo zahraničia a stal sa vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Jozef Dóczy patril k dlhoročným členom hereckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde stvárnil desiatky výrazných hereckých postáv. Bol príslušníkom zlatej generácie slovenských hercov, ktorí zasvätili celý svoj život divadlu. Známy bol aj z televíznej obrazovky a filmového plátna, predstavil sa vo viacerých filmoch, ktoré patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie, napríklad Adam Šangala, Sváko Ragan, Demokrati, Sebechlebskí hudci. Zomrel v roku 2013.

Ondrej Korpás je významným slovenským šľachtiteľom viniča európskeho významu, vinohradníkom, vinárom a degustátorom. Vyšľachtil slovenské odrody viniča Rizling korenistý, Slovakia, Harmónia, Hossa, Stella, Elma, Milota, Akcent. Je spoluautorom známych muškátových odrôd Devín a Dunaj, ktoré patria do sortimentu základných slovenských odrôd. Úzko spolupracuje s Výskumným ústavom vinohradníckym a vinárskym, šľachtiteľskými stanicami a vysokými školami u nás i v zahraničí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X