Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Serbia Water Crisis
People fill up plastic bottles with drinking water in the city of Uzice, 200 kilometers (125 miles) southwest of Belgrade, Serbia, Friday, Jan. 10, 2014. Residents of Uzice are fuming, as the existence of red-colored algae in the water supply system has left some 60,000 people without water to drink or for cooking, triggering panic and anger. (AP Photo/ Marko Drobnjakovic)
29. januára 2014 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

ZLATÉ MORAVCE: Ľudia sú proti výrobe energie z plastov

Hlavnou vstupnou surovinou pre výrobu elektriny by mal byť plastový odpad z Talianska. Ľudia spisujú petíciu, ktorú predložia poslancom.

NITRA 29. januára – Obyvatelia Zlatých Moraviec sa podpisujú pod petíciu proti zariadeniu na výrobu energie z plastov. Predložiť ju chcú poslancom vo štvrtok na mestskom zastupiteľstve. So zámerom vybudovať v miestnom priemyselnom parku zariadenie na energetické zhodnocovanie plastov prišla spoločnosť WFF Drevotes. Hlavnou vstupnou surovinou pre výrobu elektriny by mal byť plastový odpad. Ten bude dovážaný z Talianska. Neskôr sa počíta aj so zhodnocovaním plastového odpadu vyprodukovaného na Slovensku. Pre výrobu elektriny sa bude v novom energetickom zdroji čiastočne spaľovať aj zmes tvorená drevom, papierom a handrami. Podľa bývalého hlavného energetika v Zlatých Moravciach Ivana Laktiša by sa mal prehodnotiť dopad na cestnú infraštruktúru, zaťaženie dopravy v meste a nebezpečenstvo ohrozovania zdravia. „Taliani svoj odpad budú likvidovať v našom meste a trasa 900 kilometrov pre 25 kamiónov zlisovaných peliet denne, čo je 110 000 ton za rok, to je prisilná káva. Už máme skúsenosti s fermentmi trichlóru z bývalého Calexu v podzemných vodách,“ uviedol Laktiš.

Spoločnosť WFF Drevotes získala od Ministerstva hospodárstva SR (MH) osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja. Ako vyplýva z investičného zámeru, výstavba by si mala vyžiadať od 84 do 105 miliónov eur, podľa toho, pre aký variant sa investor rozhodne. Zamestnať by mali vyše sto ľudí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X