Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Novomeskeho_nitra 2.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Spoločnosť Ladislava Novomeského
10. marca 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Pod Zoborom ocenili mladých spisovateľov

Prvá marcová sobota sa v nitrianskej Synagóge niesla v znamení oceňovania mladých talentovaných autorov. Novomeského Nitra ma za sebou VIII. ročník

Záštitu nad podujatím už tradične prevzalo viacero nitrianskych osobnosti – predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, primátor mesta Jozef Dvonč a rektor UKF v Nitre Ľubomír Zelenický. Menovanú trojicu doplnil tento rok mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec RF v SR A. L. Fedotov.

Do VIII. ročníka sa, tak ako minulý rok, zapojili približne štyri desiatky mladých spisovateľov s takmer stovkou prác. Tie hodnotila odborná porota na čele so spisovateľom, literárnym vedcom a publicistom Petrom Valčekom, ktorého doplnili poetka a prekladateľka Jitka Rožňová a autorka série Džínsových denníkov Zuzka Šulajová. Predseda poroty vo svojom príhovore nielen ocenil snahu a talent súťažiacich, no konkrétnymi pripomienkami k ich tvorbe sa ocenených autorov snažil motivovať k vylepšeniu ich písania. Kompletné výsledky súťaže si môžete pozrieť na webe nitrianskeho klubu SLN.

Novomeskeho_nitra 5.jpg
Spoločnosť Ladislava Novomeského

Tajomníčka SLN Zlatica Beňová tlmočila prítomným pozdravy predsedu združenia Petra Jaroša a zároveň vyjadrila potešenie z toho, že súťaž, ktorú sa podarilo pred rokom obnoviť, si drží svoju úroveň.
Vyhodnotenie VIII. ročníka bolo zároveň príležitosťou na predstavenie zborníka prác ocenených súťažiacich z predchádzajúceho ročníka. Pomedzi jednotlivé časti programu dostali možnosť predviesť svoj talent aj mladí hudobníci – duo Jana Hluchá a Michal Slamka spolu s nitrianskou kapelou Everlong.

V duchu antifašizmu

Novinkou VIII. ročníka bolo pridanie tretej tematickej kategórie k dvom vekovým. Rok 2017 je zároveň rokom, v ktorom si pripomíname okrúhle výročia niekoľkých zásadných a tragických udalostí z obdobia druhej svetovej vojny – napríklad 15. mája uplynie 75 rokov od momentu, kedy Slovenský snem schválil ústavný zákon o vysťahovaní Židov. Necelé dva týždne na to československí parašutisti v Prahe spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha a odpoveďou na tento čin bolo barbarské vypálenie dedinky Lidice. Tieto, ale aj ďalšie smutné udalosti sú mementom pohnutej doby, ktorej tiene našu spoločnosť začínajú opäť mátať.

Novomeskeho_nitra 7.jpg
Spoločnosť Ladislava Novomeského

A keďže Ladislav Novomeský patril medzi osobnosti, ktoré sa výrazne podieľali na porážke nacizmu, rozhodli sme sa v ôsmom ročníku zvýrazniť aj tento aspekt jeho života pridaním tretej kategórie s názvom Antifašista Novomeský, v ktorom sme chceli ponúknuť mladým autorom možnosť prezentovať svoj osobný postoj k tejto problematike dobrovoľne a výberom ľubovoľnej formy. Práve nad touto kategóriou prevzal záštitu ruský veľvyslanec.

Čo prinesie IX. ročník?

Dva obnovene ročníky Novomeského Nitry ukázali, že je to nielen vhodná forma ako vytvoriť priestor pre talentovaných ľudí, ale zároveň potvrdili aj chuť mladých zapojiť sa či ochotu partnerov ako Nitriansky samosprávny kraj, mesto Nitra či UKF v Nitre, podporiť podujatie tohto druhu.

Novomeskeho_nitra 1.jpg
Spoločnosť Ladislava Novomeského

Z týchto dôvodov má nitriansky klub ambíciu zvyšovať úroveň Novomeského Nitry. Preto v nasledujúcom ročníku predĺži obdobie, počas ktorého môžu mladí autori zasielať svoje práce a súťaž sprístupní aj pre študentov z ďalších krajov západného Slovenska. Verí, že týmito krokmi sa zvýši počet súťažiacich a spolu s tým aj kvalita súťaže.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X