Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gambling herne automaty pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com
29. januára 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Zákaz hazardu v Nitre platí, poslanci protestu prokurátora nevyhoveli

Mestské zastupiteľstvo v Nitre pre pochybnosti minulý týždeň rozhodlo o preverení podpisov.

Nariadenie o zákaze umiestňovania herní a kasín v Nitre zostáva v platnosti. Mestskí poslanci nevyhoveli protestu prokurátora, ktorý navrhoval zrušenie všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v meste.

Prokurátor mal pochybnosti o počte podpisov pod petíciou, ktorá viedla minulý rok poslancov k prijatiu všeobecne záväzného nariadenia o zákaze herní a kasín. Podpisy preto preverila poslanecká komisia, ktorá zistila, že ich bolo dosť.

Podporili ju obyvatelia

Opätovná kontrola podľa primátora Marka Hattasa potvrdila, že pod petíciou bolo 21 524 podpisov oprávnených voličov. Podľa zákona o hazardných hrách musí petíciu za zákaz hazardu podporiť najmenej 30 percent obyvateľov obce oprávnených voliť do orgánov samosprávy obce, čo je v prípade Nitry 19 752 obyvateľov.

Iniciátori petície Zastavme hazard! tak mali na petičných hárkoch ešte rezervu viac ako 1 700 podpisov. Za uznesenie, aby mestské zastupiteľstvo nevyhovelo protestu prokurátora, hlasovalo 23 poslancov, proti nebol nikto, traja poslanci sa zdržali hlasovania.

Úplný zákaz herní a kasín

Nitrianski poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením v júni minulého roku. Urobili tak na základe petície za zákaz hazardu, ktorú podpísalo viac ako 23-tisíc ľudí. Okresný prokurátor Vladimír Bezák podal proti všeobecne záväznému nariadeniu protest a nariadenie navrhol zrušiť.

Chýbal mu dôkaz o tom, že všetky podpisy boli riadne spočítané a prekontrolované. Vychádzal zo zápisnice o prešetrení petície útvarom hlavného kontrolóra, podľa ktorej prešla kontrolou len vybraná vzorka z 1 311 petičných hárkov. Primátor Hattas tvrdil, že mesto postupovalo pri preverovaní podpisov správne.

Postupné miznutie herní

Mestské zastupiteľstvo v Nitre pre pochybnosti minulý týždeň rozhodlo o preverení podpisov. V piatok a v sobotu ich preverovalo okrem poslancov aj 62 zamestnancov mestského úradu. Mesto Nitra použilo aj špeciálne vyvinutý softvér, ktorý zásadne skrátil čas preverovania petície.

Keďže nariadenie o hazarde zostáva v platnosti, z Nitry zmiznú herne a kasína. Pôjde o postupný proces, ako im budú končiť licencie. Posledné by mali zatvoriť v roku 2024. Samospráva Nitry príde zrušením herní a kasín o príjem vo výške približne 600-tisíc eur ročne.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X