Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
štrajk, škola, trieda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA
26. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Vo všetkých mestských školách a škôlkach sa už učí, inak je to v cirkevných školách a škôlkach

Vo všetkých 14 základných a 25 materských školách, ktorých zriaďovateľom je mesto Nitra, sa dnes učí. Žiadna škola nie je pre štrajk učiteľov zatvorená, informoval Andrej Jančovič z nitrianskeho magistrátu.

Inak je to v prípade cirkevných škôl a škôlok. Od pondelka sú zatvorené Základná škola svätého Svorada a Benedikta, Materská škola svätých anjelov strážcov a Gymnázium svätého Cyrila a Metoda, ktoré sa nachádzajú v spoločnom areáli na Farskej ulici. Do štrajku sa zapojilo 61 pedagógov týchto škôl. Pre žiakov 1. – 4. ročníka základnej školy ponúkli možnosť pobytu v škole od 7.30 do 12.30 hod. pod dozorom učiteľov, ktorí sa do štrajku nezapojili. Zatvorená do odvolania je podľa oznamu na svojej internetovej stránke aj Základná škola s Materskou školou svätého Gorazda na sídlisku Chrenová. V pondelok sa do štrajku zapojilo aj Piaristické gymnázium Jozefa Kalazanského. Dnes už sa tam vyučuje podľa rozvrhu.

Vyučuje sa aj vo všetkých 67 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja. „V Gymnáziu Topoľčany a Pedagogickej a sociálnej akadémii v Leviciach majú vyučovanie s upraveným rozvrhom pre všetky triedy, v Gymnáziu Andreja Vrábla v Leviciach učia aj dnes v obmedzenom režime,“ povedala hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová.

V pondelok sa do štrajku zapojilo 187 učiteľov zo 14 krajských stredných škôl, dnes to bolo 82 učiteľov zo 16 škôl. „Oproti pondelku pribudla Stredná odborná škola potravinárska v Nitre a Spojená škola na Slančíkovej ulici v Nitre. Obe majú v štrajku po jednom učiteľovi,“ doplnila Prekopová.

Ako povedal Štefan Šimonov z Iniciatívy nitrianskych učiteľov, v Nitrianskom kraji sa do štrajku učiteľov v pondelok zapojilo takmer sto základných, stredných a materských škôl a zhruba tento počet sa zapojil aj dnes. Celkovo sa v kraji do štrajku zapojilo 1 500 pedagógov a odborných zamestnancov škôl, ďalšie prihlášky do štrajku neustále pribúdajú. V piatok 29. januára pozýva Iniciatíva nitrianskych učiteľov všetkých štrajkujúcich pedagógov a verejnosť na Učiteľskú kvapku krvi, ktorá bude o 7. hodine v Národnej transfúznej stanici v Nitre.

Vzhľadom na to, že nám vláda SR neumožňuje podmienky, ktoré by priniesli väčšiu kvalitu do vzdelávania našich detí a neurobila potrebné kroky k zmene súčasnej situácie v školstve, urobíme aspoň my, učitelia, užitočný skutok pre našu spoločnosť a darujeme krv,“ povedal Šimonov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X