Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zakladateľ Hideparku Marek Hattas
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Marek Hattas. www.facebook.com
24. mája 2017 Rozhovory od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

ROZHOVOR: Hidepark pri rieke ožije festivalmi a koncertami, pripravujú tu aj kaviareň. Na čo všetko sa môžeme tešiť?

Alternatívne centrum pre kultúru, šport a komunitné aktivity Hidepark vstupuje do svojej ôsmej sezóny. Z bývalej čiernej skládky odpadu na Vodnej ulici pri rieke Nitre sa dobrovoľníkom podarilo vytvoriť miesto, kde môžu mladí ľudia zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Zakladateľ Hideparku Marek Hattas hovorí o programe na túto sezónu a ďalších pripravovaných novinkách.

Hidepark v Nitre vstúpil do ôsmej sezóny. Na aké podujatia sa môžeme tento rok tešiť?

Na 26. mája je pripravený koncert Taxi, Looma so zahraničným hosťom, 2.-3. júna tu budú workshopy v rámci bubnového festivalu drumpoint. Počas letných mesiacov tu budeme mať okrem iného druhý ročník alternatívneho festivalu Tak inak (29. júla) a nezávislý hudobný festival Flaam (19. augusta). Svoje predstavenia bude na Hideparku hrať Nové divadlo a pripravujeme tiež hudobné podujatia orientované na žánre reggae, jungle, ale aj folklór. Tento rok sa k nám pridávajú ďalšie združenia, máme tu skupinku, ktorá sa venuje folklóru a oživovaniu tradícií, takže program Hideparku bude opäť bohatší.

Na Hideparku je aj v týchto dňoch čulý stavebný ruch. Na čom momentálne pracujete?

Pomaly finišujeme so stavebnými prácami na unimobunkách, je to beh na dlhé trate. Dúfame, že už budúci rok sa nám podarí sprevádzkovať kaviareň, ktorú by sme chceli mávať otvorenú počas celej sezóny, teda od marca do septembra. Sme strategickým partnerom Nadácie Orange, ktorá nás podporuje v rozvoji infraštruktúry, budeme tu zavádzať vodu, elektrinu, riešime teraz stavebné povolenie. Hidepark sa zase trošku prekope. Chceme postupne prejsť do takej roviny, aby tu fungovalo sebafinancovanie.

Hidepark Nitra
Unimobunky na Hideparku. Foto: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Kde by mala vzniknúť kaviareň a kedy ju plánujete otvoriť?

Kaviareň vznikne v ľavej časti unimobuniek, ktoré teraz rekonštruujeme. Najskorší termín otvorenia je marec 2018.

Čo všetko dnes môžu návštevníci na Hideparku nájsť? Aké aktivity tu fungujú počas celej sezóny?
Funguje tu komunitná záhrada, kde máme rozdelených viac ako 50 políčok a chodí sem viac ako 100 záhradkárov. Máme tu detskú zónu s atrakciami pre deti. Chodieva sem lesný klub škôlkarov, ktorí trávia čas v tomto areáli a v našej záhrade. Časom by horné unimobunky mali slúžiť aj na prespanie pre deti. Ďalej tu máme pódium, petangové ihrisko a U-rampu. HidePumpa, čiže dráha pre cyklistov, kde sa pohybuje pumpovaním, je momentálne zatvorená. Nespĺňala normy, čo sa týka elektrického vedenia, takže na budúci rok ju budeme robiť a otvárať nanovo.

Hidepark.png
Mapa Hideparku. Foto: www.facebook.com

Akým spôsobom sa dá získať políčko v komunitnej záhrade?

O políčka je veľký záujem, v máji sú už obsadené. Na začiatku sezóny v marci – apríli dávame výzvu na facebook a kto sa do nej prihlási, má väčšinou šancu dostať nejaké políčko. O záhradu sa starajú dievčatá z občianskeho združenia Cuketa a kto má záujem, môže sa od nich dozvedieť, ako sa dá pestovať iným spôsobom, teda trochu viac bio. Dievčatá u nás zároveň robia aj denné festivaly, kde rôzni zaujímaví ľudia prednášajú o záhrade alebo aj o alternatívnom spôsobe života, napríklad ako žiť bez odpadu.

Marek_hattas.jpg
Marek Hattas. Foto: www.facebook.com
Hidepark 2.jpg
Hidepark Nitra. Foto: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X