Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra stare fotografie.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #301

Prejdite sa s nami ulicami a uličkami niekdajšej Nitry. Spoznajte tak naše mesto z nového uhla pohľadu a možno sa i niečo nové naučíte. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Aj takéto boli meandre rieky Nitry v starom koryte. Zachytené sú na fotografii približne v roku 1925. Fotograf stál na Nitrianskom hrade a fotografoval smerom k dnešnému Mestskému parku na sihoti, hokejovému štadiónu a v pozadí vidíme Zobor. V spodnej časti fotografie je vidieť len časť mlynu Aujeských.

Foto 1 mlyn zobor park meandre.jpg
Foto: www.facebook.com

Miléniový pomník na Zobore bol postavený podľa projektu Júliusa Berczika (Berczik Gyula), ktorý bol autorom všetkých siedmich miléniových stĺpov. Stĺp dotvárali štyri orly, ktoré boli vytesané z carrarského mramoru. Pomník začali stavať 13. apríla 1896 a slávnostne ho odhalili 30. augusta toho istého roku. A takto vyzeralo jeho slávnostné odhalenie.

Foto 2 zobor.jpg
Foto: www.facebook.com

Na fotografii je názov ulice Slepá a pravdepodobne ide o preklep, pretože Bottyán má byť so zdvojeným t a na fotografii máme len Vak Botyán utca. Je tu však aj možnosť, že ide o pomenovanie po kuruckom veliteľovi Vak Botyánovi Jánošovi. Túto teóriu podporuje aj Vak v názve ulice a aj to, že Kupecká ulica nikdy v skutočnosti nebola slepá. Počas svojho života daroval aj piaristickému gymnáziu 3-tisíc HUF.

Foto 3 kupecka ulica.jpg
Foto: www.facebook.com

Spomínate si na lávku pre peších cez rieku Nitra z Wilsonovho nábrežia na Nábrežie Mládeže či Slančíkovej? Dnes je na jeho mieste nový Chrenovský most. Nestojí ešte vysokoškolský internát ŠD Nitra ani niekdajší obchodný dom Progres.

Foto 4 lavka chrenova.jpg
Foto: www.facebook.com

Spomínate si na takúto Mostnú? V budove vpravo sa nachádzala Mototechna. Svojho času bola veľmi vychýrená. Na Mostnej sa pred rokmi nachádzali aj obchody ako povrazníctvo, lekáreň či škôlka na Predmostí. Kedysi tu boli aj slovenské papierne – Slovpap. Budova bola však ďalej, bližšie k divadlu.

Foto 5 mostna.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X