Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mother helping daughter draw
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj. Foto ilustračné: gettyimages

Desiatky telefonátov na Linku detskej istoty vypovedajú o tom, že deti sa boja nudy a túžia po tvorivých aktivitách počas núteného pobytu doma

Súčasnú situáciu vnímajú negatívne aj deti. Boja sa nielen koronavírusu, ale aj nudy a ničnerobenia. 

Počet telefonátov na Linku pomoci pre deti a mládež na číslo 116 111 stúpa. Okrem hlavnej témy, ktorou je v týchto dňoch koronavírus, v rozhovoroch rezonuje aj téma, ako tráviť čas doma. Ako informovala koordinátorka dištančného poradenstva Linky detskej istoty Táňa Ivanič Rybanská, linka reaguje na potreby volajúcich a prináša sto nápadov na využitie voľného času alebo jednoducho toho, ako sa doma nenudiť.

Pozor na psychický stav detí

Pre karanténu, potrebnú na ochranu pred šírením koronavírusu, sa veľa rodín ocitlo v situácii, že celý deň strávia spolu doma. „Sú deti, ktoré si vedia samy naplniť takéto neštruktúrované voľno, ale pre mnohé to môže byť vážny problém, s ktorým si samy neporadia. Nedostatok aktivít môže u nich spôsobiť nudu, apatiu, smútok, depresiu, alebo naopak, môže viesť ku zvýšenému nepokoju, podráždenosti, hnevu či iným psychickým problémom,“ podotkla Ivanič Rybanská. Riešením nie je ani posadiť deti pred počítač či hraciu konzolu. Pohodlie rodičov musí ísť bokom. Uvedené aktivity deti rozhodne neobohatia.

Popusťte uzdu fantázii

„Ako odozva na dennodenné stovky telefonátov detí a mladých ľudí na Linku detskej istoty, práve s otázkami ‚Čo sa dá ešte doma robiť?‘ – sa zapojili do rozmýšľania aj naše poradkyne – ‚Linkáčky‘,“ uviedla Ivanič Rybanská. Pracovníčky vymysleli sto nápadov, medzi ktorými sú napríklad vyrobenie bublifuku, pozeranie starých albumov, stavanie bunkrov z nábytku, vypracovanie veľkonočnej výzdoby či pohľadníc, kresba komiksu, rozcvička, ale aj vytvorenie kŕmidla pre vtáčiky alebo inej užitočnej veci.

Robme veci spoločne ako rodina

Je dôležité, aby sa rodičia nespoliehali na to, že sa ich deti doma „nejako samy zabavia“. Mali by im pomôcť denné aktivity naplánovať či zorganizovať, a to hlavne tak, aby okrem každodenných povinností strávili aspoň časť dňa spoločne a aktívne. Kompletná tabuľka s nápadmi aktivít na využitie voľného času je dostupná na stránke www.ldi.sk.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X