Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kriz
NitraDen.sk
7. mája 2015 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skLucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Bergerov kríž na Zobore má v noci svietiť. Ochranári navrhujú inú lokalitu

Megakríž Otta Bergera má byť osadený na cirkevných pozemkoch.

Konkrétne v lokalite Skalka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Zároveň je toto miesto aj Územím európskeho významu Zobor. Zaradené je do budovanej európskej siete chránených území známej pod názvom NATURA 2000. Na tomto území platí druhý stupeň ochrany. Ochranári majú preto k výstavbe kríža vážne výhrady.

Podľa informácii, ktoré máme, je cieľom investora postaviť osvetlený kríž oceľovej konštrukcie výšky 50 m, rozpätia cca 25 m,“ uviedol Radimír Siklienka, riaditeľ Správy CHKO Ponitrie.

Realizácia výstavby kríža by v sebe zahŕňala terénne úpravy, výkopové práce a ďalšie úkony. Tie by zasiahli do lesných a nelesných biotipov národného významu, ktoré podliehajú ochrane.

Tieto zásahy ešte nevieme v tomto štádiu presne špecifikovať, investor bol Správou CHKO Ponitrie požiadaný o doplnenie projektovej dokumentácie. Podľa nášho názoru umiestnenie stavby uvedených rozmerov, ktorá bude pôsobiť v prostredí dominantne, výrazne zmení panorámu Zoborských vrchov. Zachovanie charakteru krajiny Tribeča bolo jedným z dôvodov vyhlásenia Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie,“ vyjadril sa Siklienka.

Podľa jeho slov majú ochranári negatívne skúsenosti s umiestňovaním stavieb podobného charakteru v prírodnom prostredí. Dôvodom je, že občania majú vo zvyku prinášať pri stavby umelé kvetiny. Po nich zostávajú v prírode zvyšky nerozložiteľného odpadu. Ďalšou nepozitívnou skúsenosťou je zapaľovanie sviečok. Hlavne v suchom veternom období preto hrozí nebezpečenstvo požiaru. „Rovnako predpokladáme zvýšenú návštevnosť doteraz pomerne turisticky málo navštevovanej lokality,“ doplnil riaditeľ Správy CHKO Ponitrie.

Požiadavkou investora je aj nočné osvetlenie kríža. To by mohlo nepriaznivo ovplyvniť niektoré, najmä v noci aktívne, živočíchy.

Schvaľovanie činnosti v území európskeho významu v tomto prípade podlieha Okresnému úradu v Nitre. Naša redakcia sa preto obrátila na Odbor starostlivosti o životné prostredie OÚ NR. Pracovníčka úradu nám však povedala, že bližšie informácie médiám nemôže poskytnúť.

Správa CHKO Ponitrie vydá po doplnení požadovaných údajov investorom odborné stanovisko, ktoré bude podkladom pre vydanie stanoviska OÚ v Nitre, odboru starostlivosti o životné prostredie. Podľa nášho názoru by bolo vhodnejšie na realizáciu takejto aktivity vybrať inú lokalitu mimo siete osobitne chránených území,“ povedal Siklienka.

Ak by bol výsledok procesu posudzovania kladný, bude investor potrebovať pred začatím stavebných prác príslušné povolenie, resp. povolenia na realizáciu stavby v zmysle ustanovení stavebného zákona,“ doplnil riaditeľ Správy CHKO Ponitrie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X