Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaguar Land Rover Slovakia kolektivna zmluva.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Jaguar Land Rover Slovakia
18. augusta 2022 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Zamestnanci nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover by si mali prilepšiť, porastú im platy

Odborári sa na poslednom stretnutí kolektívneho vyjednávania dohodli s vedením spoločnosti.

Zamestnancom nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover porastú platy. Ako informovali tunajšie odbory, na poslednom stretnutí kolektívneho vyjednávania sa totiž dohodli s vedením spoločnosti.

Za najdôležitejší úspech pritom označili skoršie a výrazné navýšenie mzdy najväčšej populácie zamestnancov, výraznú zmenu podmienok odmeňovania a presadenie zachovania kľúčových benefitov zamestnancov.

Mzdy porastú

Mzdy väčšiny zamestnancov nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover sa od 1. septembra tohto roku zdvihnú o 9,56 %. Ich celkové odmeňovanie bez príplatkov tak podľa informácií, ktoré zverejnili odborári, dosiahne 1 331 eur. Ako zdôraznili, k navýšeniu príde o dva mesiace skôr, pred vypršaním aktuálne platnej kolektívnej zmluvy.

V Jaguar Land Rover nebude umelo nafúknuté odmeňovanie pre variabilné zložky mzdy. Nad rámec navýšenia sme vyjednali aj presun týchto negarantovaných zložiek mzdy do základnej garantovanej tarifnej mzdy, pričom máme istotu zvyšovania tejto tarifnej mzdy aj v ďalších rokoch. Revolučným úspechom je aj trhová doložka, ktorá fixuje a garantuje výborné postavenie navýšenej základnej mzdy voči trhu,“ priblížil ďalšie časti dohody s vedením fabriky predseda odborov Peter Mrázik.

Základné rozpätie odmeňovania

Základné rozpätie odmeňovania výrobných zamestnancov bez príplatkov, benefitov a manažmentu sa zvýši na 1 276 eur až 2 104 eur. V kolektívnom vyjednávaní boli pritom dohodnuté aj ďalšie benefity.

Po dobu platnosti kolektívnej zmluvy bude zabezpečená Cafetéria v hodnote 400 eur za rok, DDS 3 % z tarifnej mzdy, bezplatná autobusová doprava, päť minút prestávky naviac, či príplatok za prácu, za nadčas v sobotu.

Kolektívne vyjednávania

Som veľmi rád, že sme sa s vedením dohodli. Aj keď išlo o náročné stretnutia, úspešne sme dorazili do cieľa, kolektívne vyjednávanie je ukončené. S vedením spoločnosti sme dosiahli obojstranné kompromisy. Musím povedať, že k tejto vzájomnej zhode sme sa dopracovali konštruktívnymi dialógmi a ľudským prístupom. Čakajú nás ešte posledné textové a právne úpravy, no ide už iba o detaily,“ uviedol predseda Moderných odborov Jaguar Land Rover Slovensko Peter Mrázik.

Spolu sa konalo 15 kôl kolektívnych vyjednávaní, pričom odborári deklarovali, že sú pripravení využiť všetky zákonom dané možnosti, ak by ich požiadavky boli zamietnuté.

Do kolektívneho vyjednávania sme išli, aby sme pre nás vyjednali lepšie odmeňovanie, benefity a sociálne podmienky. Máme za to, že sme sa dotkli všetkých oblastí pracovných vzťahov. Priznávam, boli tu aj stretnutia, na ktorých to vyzeralo, že sa s vedením nedohodneme. Vyjednávanie je však umenie odhadnúť, čo je možné a čo je nereálne,“ uzavrel Mrázik.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X