Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vtácia chrípka sliepka kura
Foto: ilustračné, GettyImages
30. januára 2020 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V súvislosti s vtáčou chrípkou vyzývajú obyvateľov k nahláseniu chovu sliepok

Mesto Nitra spolu s Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou Nitra pracujú na získavaní informácii o chove sliepok.

V obci Zbehy v okrese Nitra bola pred časom identifikovaná nákaza vtáčej chrípky, preto je od tejto obce určené ochranné pásmo v rozsahu troch kilometrov. Taktiež je určené aj pásmo dohľadu a to desať kilometrov od Zbehov. To sa dotýka Nitry a okolitých obcí: Andač, Lukáčovce, Podhorany, Bádice, Šurianky, Jelšovce, Lehota, Alekšince, Nové Sady, Malé Zálužie, Hruboňovo, Výčapy – Opatovce, Čab, Ľudovítová, Kapince a Koniarovce.

Regionálna veterinárna a potravinová správa Nitra vydala opatrenia, medzi ktorými je aj zabezpečenie umiestnenia hydiny a to tak, aby neprišla do kontaktu s iným vtáctvom. Mesto tiež prizvukuje opatrenia ako dezinfekcia chovných priestorov, či minimalizovanie počtu ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu so zvieratami.

Vtáčia chrípka je nebezpečná nákaza, preto sú opatrenia a ich dodržiavanie dôležité. Taktiež je potrebné nahlásenie stavu chovov obyvateľov. Taktiež v týchto lokalitách platí zákaz predaja hydiny, vajec a konanie výstav.

Spoločne s Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou pracujeme na tom, aby sme od chovateľov získali informácie o ich chovoch a tiež to, aby ich, samozrejme, nahlásili. Situáciu nám ale sťažuje to, že samotní občania nie sú veľmi iniciatívni a fyzický súpis od domu k domu nie je reálny,“ ozrejmil aktuálnu situáciu nitriansky hovorca Tomáš Holúbek.

Všetky dôležité opatrenia Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Nitra nájde na stránke mesta tu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X