Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita konstantina filozofa tvorivy atelier slancikovej mapy.jpg
Foto: www.google.com
16. augusta 2021 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Univerzity ešte stále pracujú na podmienkach pri ubytovaní študentov

UKF v Nitre plánuje zaujať stanovisko až po zverejnení opatrení zo strany MŠVVaŠ SR.

Slovenské univerzity ešte stále pracujú na podmienkach pri ubytovaní študentov, čakajú na vývin situácie aj na odporúčania a nariadenia zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) či Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).

Vyplýva to z odpovedí univerzít, ktoré oslovila agentúra SITA. Univerzita Pavla Jozefa Šafárila (UPJŠ) v Košiciach plánuje vychádzať aj zo záverov svojich vedeckých pracovníkov.

Akadémia Policajného zboru v Bratislave ako rezortná škola Ministerstva vnútra SR bude prípadné opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 realizovať v zmysle usmernenia vedúceho hygienika daného ministerstva.

UKF až po zverejnení opatrení

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne bude podľa Lucie Petríkovej v otázkach ubytovania študentov dodržiavať všetky aktuálne platné opatrenia ÚVZ SR a usmernenia ministerstva školstva.

Nakoľko akademický rok začína až 27. septembra 2021, je dnes predčasné predpokladať, aká bude epidemická situácia v druhej polovici septembra. V každom prípade budeme 100-percentne pripravení na prezenčnú aj dištančnú formu výuky,“ vysvetlila.

Riaditeľ Školských domov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Peter Hrobár plánuje zaujať stanovisko až po zverejnení opatrení zo strany MŠVVaŠ SR. Tie by mal rezort zverejniť budúci týždeň v utorok 17. augusta 2021.

Nechcú deliť študentov

Riaditeľka kancelárie rektorky Akadémie Policajného zboru v Bratislave Zuzana Zajacová objasnila, že škola v súčasnosti neplánuje „deliť študentov na očkovaných a neočkovaných“. Chce naďalej pristupovať s maximálnou zodpovednosťou k dodržiavaniu prísnych hygienických opatrení.

Peter Kimijan za Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave uviedol, že zatiaľ nemajú presné postupy, pretože tie budú podľa neho dané až vzhľadom k vývoju situácie koncom augusta. „Robili sme si prieskum medzi študentami a cca 80 percent je zaočkovaných,“ doplnil.

Bezpečnostné opatrenia

Hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan podotkol, že opatrenia zaručujúce bezpečný príchod a ubytovanie študentov začiatkom zimného semestra akademického roka 2021/2022 prijímajú na základe odporúčaní a nariadení ÚVZ a MŠVVaŠ SR. Dodal, že aktualizácia už platných podmienok ubytovania bude vychádzať aj zo záverov odborníkov z radov ich vedeckých pracovníkov.

Aj keď momentálne neplánujeme žiadne zvýhodňovanie zaočkovaných či prijímanie prísnejších opatrení pre nezaočkovaných, očakávame od ubytovaných, že budú po vakcinácii a prispejú k zvýšenej kolektívnej bezpečnosti,“ ozrejmil.

V závere augusta budú spresňovať podmienky výučby v zimnom semestri, ako aj režim fungovania všetkých univerzitných pracovísk.

Apelujú na očkovanie

Prešovská univerzita v Prešove apeluje na čo najvyššiu možnú mieru za očkovania. Ako ďalej uviedla jej hovorkyňa Anna Polačková, vedenie univerzity sa preto rozhodlo ponúknuť zamestnancom a študentom, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, možnosť vakcinácie priamo v priestoroch univerzity.

Dodala, že na pravidlách v súvislosti s ubytovaním študentov aktuálne pracujú, nakoľko do začiatku akademického roka je jeden a pol mesiaca a situácia, ako aj opatrenia, sa pomerne rýchlo menia.

Poznamenala, že doposiaľ im nie je známa ani právna úprava, o ktorú by sa mohli v prípade zavádzania podmienok pri ubytovaní študentov oprieť.

Epidemickú situáciu však pravidelne monitorujú a pravidlá pripravujú tak, aby boli v súlade s aktuálnymi protipandemickými opatreniami a platnou legislatívou. „V rámci ich nastavenia však univerzita plánuje zvýhodniť tých, ktorí budú zaočkovaní,“ uzavrela.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X