Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PRIEMYSEL: Nový výrobný závod Jaguar Land Rover
Foto: archív, SITA/Martin Havran
12. júna 2021 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

ÚVO potvrdil viaceré porušenia zákona pri budovaní parku pre nitriansky Jaguar Land Rover

Na zákazky úrad upozornila Nadácia Zastavme korupciu.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) potvrdil viaceré porušenia zákona pri budovaní Strategického parku pre automobilku Jaguar Land Rover pri Nitre.

Kontroloval pritom tri súťaže realizované spoločnosťou MH Invest, s.r.o. Na podozrivé zákazky dlhodobo upozorňovala Nadácia Zastavme korupciu.

Podľa nej štátny podnik súťaženie iba predstieral a peniaze mali dostať vopred vybrané firmy. Celkovo podala na úrad tri podnety týkajúce sa sumy viac ako 400 mil. eur.

Nesplnili podmienky

V prípade zákazky na predmet „Príprava strategického parku Nitra“ úrad konštatoval, že kontrolovaný porušil zákon o verejnom obstarávaní, keď zákazku zadal napriamo bez splnenia zákonných podmienok pre takýto postup. Porušenia zákona pritom mali vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ uviedol predseda úradu Miroslav Hlivák.

Výsledkom priameho rokovacieho konania bolo uzatvorenie Zmluvy o dielo, pričom v nadväznosti na tento nezákonný postup MH Invest uzavrel k zmluve aj Dodatok č. 1, ktorý bol predmetom ďalšej kontroly úradu.

Porušenia zákona

Aj v tomto prípade úrad preukázal porušenie zákona o verejnom obstarávaní, keď sa kontrolovaný vyhol povinnosti uzavrieť zmluvu podľa zákona, spôsobom alebo postupom ustanoveným zákonom a zároveň porušil princípy verejného obstarávania, najmä princíp transparentnosti, princíp rovnakého zaobchádzania a princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, čo malo za následok výber konkrétneho hospodárskeho subjektu, bez realizácie riadnej hospodárskej súťaže. Aj tieto porušenia mali vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ vysvetlil Hlivák. Rozhodnutie úradu je právoplatné

Úrad tiež kontroloval zákazku „Príprava cestnej infraštruktúry – strategický park Nitra“ a „Hrubé terénne úpravy pre Strategický priemyselný park Nitra“.

Vo všeobecnosti je podľa neho možné uviesť, že úrad na prvom stupni konštatoval viacero porušení zákona, ktoré mali vplyv na výsledok verejného obstarávania. V oboch prípadoch ešte rozhodnutia nie sú právoplatné, kontrolovaný sa totiž odvolal.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X