Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra ocenenie osobnosti prezidentka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com - koláž NitraDen.sk
16. januára 2024 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Prezidentka udelila najvyššie štátne vyznamenania, získali ich aj osobnosti z Nitry a okolia

Ocenené osobnosti pochádzajú z rôznych odvetví, vrátane vedy, umenia, športu, ale aj občianskeho aktivizmu a verejnej služby.

Pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky, prezidentka Zuzana Čaputová udelila v nedeľu 14. januára štátne vyznamenania 33 výnimočným osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života. Tieto vyznamenania nie sú len formálnym vyjadrením národnej hrdosti, ale predstavujú hlboké uznanie pre ich výnimočný prínos a odkaz pre Slovensko.

Medzi ocenenými sú aj osobnosti z Nitry, prípadne z regiónu alebo také osobnosti, ktoré v Nitre dlhodobo pôsobia. Mnohí z nich boli aj v Nitre ocenené mestom či organizáciami za ich prácu a pôsobenie.

Ocenené osobnosti pochádzajú z rôznych odvetví, vrátane vedy, umenia, športu, ale aj občianskeho aktivizmu a verejnej služby. Ich práca a angažovanosť formujú charakter a hodnoty Slovenskej republiky.

Prezidentka vyjadrila blahoželanie všetkým oceneným a zároveň im poďakovala za ich prínos k formovaniu príbehu Slovenska. Tieto vyznamenania nesú so sebou dôležitý odkaz pre celú spoločnosť, aby sme pokračovali v budovaní lepšej a prosperujúcejúcej krajiny.

Blahoželám a zároveň ďakujem všetkým oceneným. Píšete príbeh Slovenska – svojou prácou, obetavosťou, vedeckým bádaním, odvahou, umeleckými dielami, alebo aj stopami v snehu či na ľadovej ploche. Vydržme ho spoločne písať ďalej. Som presvedčená, že príbeh písaný takýmito výnimočnými ľuďmi nám bude spoľahlivo ukazovať cestu,“ vyjadrila prezidentka Zuzana Čaputová.

Vyznamenané osobnosti za rok 2023

NINA POLÁKOVÁ – štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti klasického tanca.
EVA SOPKOVÁ – štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.
JAN RYCHLÍK – štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
PETER GOMBITA – štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.
EVA GAŠPAROVÁ – štátne vyznamenanie Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry.
MARIÁN MARKO – štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
JAKUB KRAKO – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republik v oblasti športu.
JÚLIUS KOLLER – štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti výtvarného umenia.
JURAJ BARTUSZ – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia.
ADAM MICHNIK – štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Poľskou republikou a Slovenskou republikou.
MÁRIA DUŠINSKÁ – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti vedy a techniky, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
STANISLAV RAKÚS – štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti literatúry.
MARÍNA PAULÍNYOVÁ – štátne vyznamenanie Kríž Milana Rastislava Štefánika II. triedy, in memoriam, za zásluhy o záchranu ľudského života s nasadením vlastného života.
BLAHO UHLÁR – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia.
ONDREJ NEPELA – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, in memoriam, za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu.
GABRIELLA JARÁBIK – štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
LÁSZLÓ SZARKA – štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Maďarskom a Slovenskou republikou.
OTTA PLÁVKOVÁ – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, in memoriam, za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
ROMAN POLÁK – štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti divadla.
VÁCLAV MALÝ – štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
MÁRIA BIELIKOVÁ – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti vedy a techniky, ako aj školstva.
JURAJ VALČUHA – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
GIZELA FLEISCHMANNOVÁ – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, in memoriam, za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
EVA HUSÁRIKOVÁ – štátne vyznamenanie Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy o rozvoj kultúry a umenia zahraničných Slovákov.
PETER KEREKES – štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti filmu.
DARINA BANCÍKOVÁ – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, in memoriam, za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry, o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
PETER BEBJAK – štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti filmu.
PETRA VLHOVÁ – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu.

Medzi nimi sú významné osobnosti Nitry a okolia:

 • RUDOLF FIBY – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, in memoriam, za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
  • Narodil sa v Nitre, kde študoval na priemyselnej škole. Bol učiteľom, vedcom, matematikom a programátorom. Okrem toho sa dal tajne vysvätiť rímskokatolíckym kňazom. Bol tiež spoluzakladateľ sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima, aktívne pôsobil aj v organizovaní podzemnej katolíckej cirkvi na Slovensku v období normalizácie. Jeho angažovanosť zahŕňala aj spoluorganizáciu Sviečkovej manifestácie.
Nitra ocenenie osobnosti prezidentka 4.jpg
Foto: www.facebook.com
 • EVA PAVLÍKOVÁ – štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
  • Hoci je narodená v Košiciach, v Nitre pôsobí od absolvovania Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V Nitre pôsobí v Divadle Andreja Bagara.
Nitra ocenenie osobnosti prezidentka 5.jpg
Foto: www.facebook.com
 • PETER MIKULÁŠ – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
  • Je operným spevákom, ktorý sa narodil v Nitre. Získal u niekoľko ocenení.
Nitra ocenenie osobnosti prezidentka.jpg
Foto: www.facebook.com
 • KOLOMAN KERTÉSZ BAGALA – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia.
  • Pochádza z Nitrianskeho kraja, narodený je v Leviciach, kde aj dlhodobo pôsobil. Dlhodobo sa venuje slovenskej literatúre a organizovaniu literárnych podujatí a súťaže Poviedka.
Nitra ocenenie osobnosti prezidentka 2.jpg
Foto: www.facebook.com
 • MARIANA KOVÁČOVÁ – štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.
  • Dlhodobo sa venuje problematike týraných, sexuálne zneužívaných detí, žien zažívajúcich násilie a obetí domáceho násilia. V roku 2000 založila neziskovú organizáciu Centrum Slniečko v Nitre, kde pôsobí ako odborná garantka a autorka projektov. Jej práca je zameraná na systémové nastavenie účinnej pomoci deťom so syndrómom CAN, rodinám v kríze a obetiam domáceho násilia, prispievajúc k posilňovaniu ochrany a podpory v týchto náročných situáciách.
Nitra ocenenie osobnosti prezidentka 3.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X