Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Motus pohybove studio nitra.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Motus, Lívia Gajdošová
16. decembra 2019 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

MOTUS Nitra: Šikovné mladé ženy sa z kúpeľov túžili dostať späť do Nitry, otvorili si vlastné pohybové štúdio 

Dve šikovné ženy z Nitry pomáhajú rozhýbať mesto. Ich cieľom je zlepšiť zdravie, ale aj udržiavať sa v zdravej forme. Svoj príbeh nám prezradili Zuzana Koklesová a Katarína Sahulčíková z pohybového štúdia MOTUS .

Skúste nám na začiatok prezradiť viac o koncepte Motus-u.

Pre názov MOTUS sme sa rozhodli preto, že v latinčine to znamená pohyb. Pohyb je pre nás súčasťou práce, ale aj voľného času. V práci sa snažíme pomocou „správneho“ pohybu zlepšiť, prípadne úplne odstrániť, rôzne problémy pohybového aparátu.

Snažíme sa pôsobiť preventívne, aby také ťažkosti nevznikali. Tým, že momentálne veľa ľudí trávi väčšinu dňa v sede, či už v práci, škole, počas cestovania, vo voľnom čase, chceme v našom zariadení ponúknuť ľuďom zdravý pohyb, ktorý mnohokrát lieči.“

Motus pohybové studio
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Zaujíma nás , ako ste sa k myšlienke prevádzkovania takéhoto konceptu dostali?

Pracovali sme v kúpeľoch, kde sme sa stýkali s rôznymi stavmi po operáciach alebo s vertebrogénnymi ťažkosťami (bolestivé stavy chrbtice). Pacienti mali veľakrát záujem pokračovať v cvičení „pod dozorom“ aj po ukončení liečby, boli ochotní robiť niečo pre svoje zdravie, aby sa ich stav nezhoršoval.

Motus pohybové studio
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Nie vždy si boli istí tým, čo môžu robiť a čo nie. Preto sme sa rozhodli prevádzkovať zariadenie, kde vieme poradiť ľuďom ako cvičiť, aj keď majú už nejaký zdravotný problém alebo cvičíme preventívne a snažíme sa ich udržať fit.“

Od kedy ste vedeli , že chcete v takejto forme pomáhať ľuďom? Túžili ste po takomto niečom od malička alebo vás to oslovilo až počas strednej či vysokej?

K: Ja som dlho nevedela, čo je to vlastne fyzioterapia. Ako veľa ľudí doteraz, často si myslia, že sme maséri. Až na vysokej a neskôr počas praxe som pochopila o čom ten náš odbor vlastne je, ako vie pomôcť ľuďom vrátiť kvalitu života.

Motus pohybové studio
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Z: Pred nástupom na vysokú školu som nemala nijakú konkrétnu predstavu, čím všetkým sa zaoberá odbor fyzioterapia. Až neskôr, počas štúdia a doplnkovom vzdelávaní, som si uvedomila aké cesty mi fyzioterapia ponúka a akými rôznymi spôsobmi viem ľuďom pomáhať, či už s pohybovými problémami alebo bolesťou.

Obe ste študovali fyzioterapiu, tam ste sa našli?

Fyzioterapiu sme študovali obidve v Bratislave, ale každá na inej univerzite, čiže sme sa úplne náhodou „našli až v bojniciach, kde sme spolu pracovali a bývali skoro 8 rokov.“

Spoločne ste pracovali v Bojniciach, čo Vás priviedlo do Nitry?

Myslím, že najväčšiu zásluhu má na tom naša rodina a naši blízky. Kedže obidve pochádzame z tohto kraja, tak sme sa „vrátili po 8 rokoch domov“.

Motus pohybové studio
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Čo bolo pre Vás najviac náročné , hlavne na začiatku ?

Náročné bolo asi to samotné rozhodnutie. Museli sme urobiť ten krok a opustiť prácu, začať v Nitre, v novom meste s novými ľuďmi. Nemali sme žiadne záruky, že sa nám to podarí, ale ako sa hovorí nevyskúšaš – nevieš. Tak sme to riskli.

Skúste nám načrtnúť zákulisie Vašej práce. Ako vyzerá Váš deň?

Každý deň je iný, zatiaľ to nie je žiadny stereotyp. :)

Motus pohybové studio
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Niekedy sú to individuálne alebo skupinové lekcie jogy, niekedy sa venujeme cvičeniu pri bolesti chrbtice, snažíme sa rozcvičiť rôzne poúrazové stavy, u detí často riešime ploché nohy, chybné držanie tela, u žien po pôrode sa snažíme pracovať s diastazou brušných svalov, niekedy urobíme aj masáž, veď aj oddych a relax je v tejto dobe potrebný.“

Čo na tento koncept hovorilo Vaše okolie?

Naša rodina, kamaráti, blízki nás už od začiatku podporovali a vždy, keď sme to potrebovali boli pre nás oporou a podali nám pomocnú ruku. (maľovanie priestorov, skladanie nábytku atď.) :)“

Vedeli by ste si spomedzi všetkých činností ako McKenzie terapia, SM systém, vybrať najobľúbenejšiu ?

K: Pre mňa je určite momentálne najobľúbenejšia joga. Využívam ju asi najčastejšie, samozrejme niekedy je to kombinácia viacerých metodík, ale joga je asi môj favorit.

Motus pohybové studio
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Z: Je veľmi ťažké spomedzi všetkých metodík vybrať tú najobľúbenejšiu. Každá metodika má to „svoje. V práci sa snažím využívať ich kombináciu.

Stretli ste sa aj s nejakou zvláštnou alebo vtipnou situáciou počas Vášho pôsobenia?

Počas práce (keďže pracujeme s ľuďmi) sa stretneme s rôznymi situáciami, ktoré sú niekedy smutné, no inokedy zase plné smiechu. Hlavne, keď pracujeme s deťmi zažívame rôzne vtipné momenty. Deti sú bezprostredné a často nás zaskočia rôznymi vtipnými otázkami a komentármi, na ktoré musíme rýchlo zareagovať a niekedy improvizovať, aby sme udržali ich pozornosť.

Motus pohybové studio
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X