Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrobus v Šali
Foto: Gettyimages, sala.sk - koláž Nitradeň
11. augusta 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sksala.sk Diskusia()

Mesto Nitrianskeho kraja myslí najviac „zeleno“ a vyhralo súťaž, má elektrobus či smart prvky

Združenie Priatelia Zeme-CEPA ocenilo veľa aktivít mesta v oblasti životného prostredia.

Pekný úspech má za sebou Nitriansky kraj, konkrétne mesto Šaľa. Mestu sa totiž podarila vyhrať celoslovenská súťaž KlimaOBEC, ktorá si všíma prístup ku klíme a energetike. Išlo o prvý ročník súťaže a zapojilo sa do nej 11 samospráv.

Súťaž hodnotila taktiež úsporu energií, udržateľné využívanie obnoviteľných zdrojov energie či uplatňovanie prvkov smart cities v oblasti energetiky a dopravy. Šaľa zaujala v oblasti dopravy najmä opatreniami na podporu verejnej a nemotorovej dopravy, napríklad dopravu zabezpečuje elektrobus a mestská polícia využíva autá na elektrický pohon.

Súčasťou novej autobusovej stanice budú smart lavičky, záchytné parkovisko, zeleň, stojany či boxy na bicykle. Mesto buduje aj smart systém merania a vyhodnocovania dát.

„V rámci projektov, ktorých cieľom je zníženie energetickej náročnosti budov, sa podarilo zrekonštruovať niekoľko verejných objektov, vrátane budovy mestského úradu, základnej školy, domu kultúry v centre mesta i v mestskej časti,“ uvádza mesto na webe.

Súťaž ocenila zásobovanie domácností teplom z diaľkového vykurovania, ktoré z veľkej časti využíva obnoviteľné zdroje. Väčšinu zabezpečuje súkromná kotolňa na slamu a štiepku, časť prevádzkuje mestská spoločnosť využívajúca geotermálnu energiu a plyn.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X