Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Joga cvicenie studio kurz nitra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
12. apríla 2023 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Joga je v Nitre obľúbená, ide o prospešné cvičenie pre telo aj dušu

Cvičenie jogy v Nitre je rovnako obľúbené, ako na iných miestach. Máme tu veľkú ponuku a rôzne zamerania jogových cvičení, a to pre pestrú paletu vekových kategórii.

Joga patrí v súčasnosti medzi obľúbené disciplíny. Pochádza z Indie a zameriava sa na dosiahnutie harmónie medzi telom a mysľou. V súčasnom hektickom a sedavom živote ju mnohí vyhľadávajú a okrem relaxu v nej nachádzajú aj spevnenie tela, najmä chrbtice a rúk. Hlavným cieľom jogy je určite dosiahnutie vnútorného pokoja, eliminácia vnútorného napätia či stresu. Pomáha v tom harmonické prepojenie dychových cvičení, meditácie aj samotné pohyby a ásany.

Tak ako aj v iných mestách je joga v Nitre veľmi obľúbená. Nájdeme tu preto rôzne formy a štýly cvičenia jogy. Po celom meste prebiehajú v mnohých štúdiách rôzne kurzy a lekcie. V Nitre a jej okolí nájdete rôzne štúdiá jogy, ktoré ponúkajú rôzne typy kurzov a lekcií, vrátane Hatha jógy, Vinyasa jógy, Kundalini jógy a ďalších. Počas hľadania tej správnej pre vás sa môžete rozhodnúť aj pre skúšobnú lekciu. Závisí to však od konkrétneho štúdia či lektora.

Dar pre telo aj ducha

Cvičenie jogy je výborné pre každú vekovú kategóriu, pretože sa prispôsobuje a takpovediac sa o telo stará. Prispôsobená je pre každého nielen podľa veku, ale je vhodná pre každého bez rozdielu na pohlavie, hmotnosť aj kondície. Je bezpečná, stačí ju prispôsobiť na konkrétneho človek a určitým problémom a prináša svoje výsledky. Dôležitá je pravidelnosť, disciplína a sústredenie.

Vďaka cvičeniu jogy rozvíjate a zlepšujete rôznu paletu aspektov života. Posilňujete fyzickú, duševnú aj duchovnú stránku svojho zdravia. Pomáha vám ku fyzickej zdatnosti, posilňujete totiž svalstvo, rozvíjate svoju flexibilitu a zvyšujete celkovú kondíciu. Týka sa to aj srdca a kardiovaskulárneho systému v tele. Pomáha k lepšej cirkulácii krvi a znižuje tak tlak, pričom zlepšuje zdravie srdca. Rovnako vám zníži stres. Pri plnom zameraní sa na cvičenie totiž prestanete myslieť na celé svoje okolie a sústredíte sa len na správne dýchanie a držanie tela v ásanach.

Znížite tak celkové napätie v tele, vďaka čomu budú vaša myseľ a telo relaxovať. Môže sa dokonca zlepšiť vaše trávenie, keďže mnohé pohyby napomáhajú k rozhýbaniu sa tráviaceho traktu. Keďže joga sa zameriava aj na zlepšenie rovnováhy, bude aj vaša pohyblivosť a koordinácia lepšia. Môžete tak znížiť riziko poranení z nešikovnosti, či eliminovať nešťastné zakopnutia a podobne. Pravidelné cvičenie jogy s plným nasadením pomáha aj v predchádzaní depresii a úzkostí. Zlepšíte aj svoj spánok, duševnú pohodu a zvýšite celkovú psychickú odolnosť.

V každom prípade je pravidelné a poctivé cvičenie jogy darom pre telo aj ducha. Ide o celostný prístup ku zdraviu sústreďujúci sa na harmóniu medzi telom a mysľou.

Joga pre deti

Ako sme už spomínali, je vhodná pre všetky vekové kategórie a v Nitre nájdeme kurzy pre malých aj veľkých a to vrátane seniorov. Pre deti je výborná joga opäť z niekoľkých dôvodov. Je to skvelý pomocník pre posilnenie flexibility, koordinácie, rovnováhy a aj sústredenia. Pre deti je joga užitočným nástrojom na zvládanie stresu, zlepšovanie spánku aj sebavedomia. Deti si môžu vyskúšať rôzne typy jogy, vrátane Hatha jogy, Kundalini jogy, Vinyasa jogy a ďalších, ktoré sa zameriavajú na rôzne aspekty.

Ide napríklad o svalovú silu, rovnováhu, relaxáciu a zlepšenie dýchania. Aj v Nitre nájdeme špeciálne programy jogy navrhnuté tak, aby zodpovedali ich potrebám a záujmom. Programy zvyčajne zahŕňajú hry, skupinové aktivity a vizuálne pomôcky, ktoré pomáhajú deťom zlepšovať techniku a zvyšovať záujem o jogu. V niektorých prípadoch sa programy jogy pre deti môžu kombinovať s inými aktivitami, ako sú umenie, hudba alebo tanec.

Je dôležité si však uvedomiť, že deti by mali cvičiť jogu pod dohľadom kvalifikovaného inštruktora. Ten má mať dostatok skúseností s výučbou jogy pre deti. Inštruktor by mal byť schopný prispôsobiť cvičenie a techniky veku a schopnostiam detí a zabezpečiť bezpečné cvičenie.

Hodiny pre seniorov

Nájdeme aj pár kurzov pre seniorov. Pre vyššie vekové kategórie je tiež potrebné prispôsobiť cvičenie ásan aj tempo. Ale tak ako v každej inej vekovej kategórii, je joga výborným cvičením aj pre seniorov. Vo vyššom veku prichádza prirodzene ochabnutie svalstva, je preto nutné udržiavať si dostatočnú svalovú silu a flexibilitu. To môže potom viesť ku minimalizácii bolestí kĺbov a chrbta.

Pohyb bude jednoduchší a aj koordinovanejší, čím sa môže zlepšiť celková pohyblivosť a znižovať riziko zranenia. Aj u seniorov joga znižuje stres a úzkosť, ktoré môžu byť napríklad súčasťou zmien na tele, ako sprievodný znak starnutia. Dýchacie cvičenia a meditácia, ktoré sú súčasťou jogy, môžu zlepšovať kvalitu spánku a zmierňovať stres a napätie. To môže mať pozitívny vplyv na celkové zdravie ducha a pohodu.

Joga môže tiež seniorom pomôže zlepšiť rovnováhu a koordináciu, čím sa znižuje riziko pádov a zranení. Cvičenie jogy je vhodné aj pre seniorov s ochoreniami, ako sú napríklad osteoporóza, artritída a srdcové choroby. U nich je nápomocná pri zmierňovaní niektorých príznakov a zlepšovaní celkového zdravia. Je však dôležité, aby seniori cvičili jogu pod dohľadom kvalifikovaného inštruktora. Ten by mal mať skúsenosti s výučbou práve seniorov a dokáže prispôsobiť cvičenie ich individuálnym potrebám a schopnostiam. Inštruktor by mal vedieť správne navrhnúť bezpečné a účinné cvičenie pre seniorov, ktoré im pomôže získať všetky výhody cvičenia jogy.

Dôležitosť priestoru

Rovnako ako sústredenie a dobrý lektor je dôležitý aj priestor, kde sa samotná joga cvičí. Najmä by to malo byť pokojné, príjemné a ticho miesto. Tento priestor by mal byť tiež dostatočne veľký a voľný, aby umožnil pohyb a roztiahnutie sa. Podlaha by mala byť rovná a stabilná. To je nutné pre bezpečné cvičenie rôznych ásan. Priestor by mal byť dobre vetraný, aby sa zabránilo pocitu dusna alebo preplnenosti a zároveň by mal byť dostatočne teplý. Rovnako by sa malo predchádzať nadmernému ochladeniu počas cvičenia.

Joga sa zameriava aj na rozprúdenie tepla v tele, pri tomto cvičení je teda lepšie teplo ako chlad. V neposlednom rade, priestor pre cvičenie jogy by mal byť prispôsobený na relaxáciu a meditáciu. To môže zahŕňať príjemnú hudbu, jemné svetlo alebo príjemnú vôňu z vonných tyčiniek alebo éterických olejov. Celkový dizajn a výzdoba priestoru by mali vytvárať atmosféru pokoja a harmónie, aby cvičenie jogy bolo úplné a účinné.

Mali by ste si zvoliť aj vhodnú podložku na cvičenie. Vyberajte si materiály, ktoré poskytujú dobrú trakciu a podporu, môžu byť užitočné pre lepšiu stabilitu a pohodlie. Podložka by sa teda nemala šmýkať a mala by mať protišmykový a príjemný povrch.

V týchto prípadoch spozornite

Dávajte si aj pri cvičení jogy pozor. Je nutné byť aj počas cvičenia aj pred samotným cvičením dbať na bezpečie. V niektorých prípadoch nie je vhodné jogu cvičiť. Ide napríklad o čas po zranení. Ak máte akékoľvek zranenie, mali by ste sa najprv poradiť so svojím lekárom a svojho inštruktora jogy. Niektoré ásany môžu byť kontraproduktívne a môžu spôsobiť ďalšie problémy.

Tehotenstvo je tiež jeden z faktorov, ktorému je potrebné cvičenie jogy prispôsobiť. Aj v Nitre sú štúdiá, kde sú vyhradené hodiny jogy priamo pre tehotné ženy. Niektoré ásany môžu byť nebezpečné pre vás a váš plodu, preto je nutné navštevovať vyhradené hodiny. Aj pred nastúpením  na takýto kurz pre istotu preberte váš stav s lekárom.

V niektorých prípadoch pri srdcových ochoreniach nie je vhodné cvičiť jogu, prípadne len vybrane ásany. Prispôsobiť cvičenie a konkrétne ásany je nutné aj ak máte skoliózu. Potrebné je konzultovať to s lekárom a skúseným inštruktorom, ktorý má skúsenosti s cvičením pre ľudí s touto poruchou chrbtice.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X