Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vianočné trhy mestečko svatoplukovo namestie
Foto: NitraDeň.sk, PM
21. decembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Hygienici počas kontrol na vianočných trhoch odhalili nedostatky, nevyhovel aj stánok v Nitre

Pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctva uložili za zistené nedostatky 32 pokút v celkovej sume 3 191 eur.

Hygienici skontrolovali tento rok na vianočných trhoch po celom Slovensku 440 stánkov, nedostatky odhalili v 35 z nich. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Medzi najčastejšie nedostatky v prevádzkach patrili: potraviny neznámeho pôvodu, pokrmy bez nadobúdacích dokladov, nedodržanie chladiaceho reťazca, skladovanie potravín priamo na podlahe, suroviny po dátume spotreby, zamestnanci bez vhodného odevu či nezabezpečená tečúca studená a teplá pitná voda.

Päť zamestnancov prevádzok sa nevedelo preukázať dokladom o odbornej spôsobilosti na výkon epidemiologicky závažnej činnosti a v troch prípadoch nepredložili povolenie k uvedeniu priestorov do prevádzky. Pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctva uložili za zistené nedostatky 32 pokút v celkovej sume 3191 eur. Zároveň začali tri správne konania vo veci uloženia pokuty.

V kontrolách pokračujú

Z odobratých a mikrobiologicky vyšetrených 83 vzoriek nevyhoveli štyri. V Nitre išlo o slaninový postružník, ktorý nevyhovel pre prekročenie počtu koliformných baktérií.

Počas mimoriadnej kontroly vianočných trhov regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR zistili menej závažné hygienické nedostatky. Vyhovujúca úroveň hygieny a rovnako aj technické zabezpečenie je výsledkom nielen každoročne sa opakujúcich kontrol s cieľom chrániť ľudí pred alimentárnymi nákazami, ale aj spolupráce s organizátormi vianočných trhov,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Pripomenul tiež, že aj keď mimoriadna kontrola vianočných trhov skončila, v bežných kontrolách budú naďalej pokračovať.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X