Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2022_05_03_sklenik 24.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Projekt Verejný skleník, Peter Bednár
5. mája 2022 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Foto: V priestoroch Mestskej tržnice vznikol Verejný skleník: Projekt má ukázať, či sa on Nitrania dokážu postarať

Ekologická inštalácia má poukázať na vážnosť klimatickej krízy, s ktorou si dokáže ľudstvo poradiť len spoločnými silami.

Spoja sa obyvatelia Nitry a dokážu sa postarať o život vo Verejnom skleníku? To ukáže výsledok projektu. Ekologická inštalácia bola vytvorená ešte v rámci kandidatúry Nitry na Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Realizácie sa chopili študenti Ústavu krajinnej architektúry SPU a krajinní architekti Miroslav Čibik a Erik Král.

2022_05_03_sklenik 22.jpg
Foto: Projekt Verejný skleník, Peter Bednár

Verejný skleník je príkladom dobrej praxe prepojenia súkromného partnera, ktorému záleží na environmentálnych témach a práce lokálnych autorov v spolupráci so študentmi, pričom výsledkom je funkčný zásah vo verejnom priestore so spoločenským presahom,” hovorí Čibik.

Spolupráca pri vzniku

Verejný skleník mohol vyrásť aj v skutočnosti vďaka spolupráci spoločnosti dm drogerie markt, Ústavu krajinnej architektúry SPU a projektu Nitra 2026 – Kandidát na európske hlavné mesto kultúry.

Projekt vznikol počas jesene 2021, kedy drogéria otvorila svoju prevádzku v OC Mlyny. Jej otvorenie totiž bolo spojené s podporou realizácie jedného z troch projektov v centre Nitry upozorňujúcich na zmenu klímy. Verejnosť rozhodla o realizácii projektu Verejného skleníka.

2022_05_03_sklenik 8.jpg
Foto: Projekt Verejný skleník, Peter Bednár

Víťazným projektom sa stal práve Verejný skleník, ktorého vznik bol podporený finančným príspevkom v hodnote dvojnásobku obratu novej predajne v prvý deň jej otvorenia, nablokovaný v čase od 16.00 do 17.00 hod. Víťaznému projektu tak poputovala suma 5 705 eur. 

Klimatická kríza

Má poukazovať na vážnosť klimatickej krízy, s ktorou si dokáže ľudstvo poradiť len spoločnými silami. Ako projekt popisujú autori: „Inštalácia Green House: Verejný skleník je symbolom toho, čo sa práve deje s našou planétou. Jeho umiestnenie vo verejnom priestore je zámerné – bude odkázaný na starostlivosť nás všetkých rovnako, ako naša planéta.” 

2022_05_03_sklenik 24.jpg
Foto: Projekt Verejný skleník, Peter Bednár

Skleník je konštruovaný ako multifunkčný priestor. Okrem skleníka slúži aj ako atypický priestor na oddych či menšie kultúrne podujatia, diskusie a prednášky. Je modulárny, dá sa teda variovať a prenášať na iné miesta.

Projekt môže žiť ďalej

Hoci sa Nitra nakoniec nestane Európskym hlavným mestom kultúry 2026, veríme, že projekt môže žiť ďalej vďaka projektovým návrhom alebo menším realizovaným projektom, akým je aj Verejný skleník,” hovorí bývalý projektový manažér projektu Nitra 2026, Marián Tesák.

Inštaláciu si v nasledujúcich týždňoch preberie do starostlivosti novovznikajúce Kreatívne centrum Nitra, ktoré je sčasti ideovým nasledovníkom projektu Nitra 2026.

2022_05_03_sklenik 9.jpg
Foto: Projekt Verejný skleník, Peter Bednár

Autori a študenti Ústavu krajinnej architektúry SPU pracovali na projekte podporenom dm drogerie markt pracovali bez nároku na odmenu.

Realizátorom a koordinátorom projektu bolo samostatné záujmové združenie právnických osôb Nitra 2026, ktorého jedným z troch členov je Mesto Nitra. Mesto Nitra bolo podľa autorov súčinné len v povolení umiestniť inštaláciu v priestoroch Mestskej tržnice.

2022_05_03_sklenik 3.jpg
Foto: Projekt Verejný skleník, Peter Bednár

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X