Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hradisko zobor
SANYO DIGITAL CAMERA
22. novembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Archeologickému bádaniu tento rok dominoval výskum na hradoch

Nitra 22. novembra –  Vďaka rôznym projektom i programu Ministerstva kultúry (MK) SR Obnovme svoj dom sa mohli sústrediť na systematické výskumy po celom Slovensku. „Pretože sa stavalo podstatne menej ako po iné roky, robilo sa aj oveľa menej záchranných výskumov. Vďaka prostriedkom, ktoré sa nám podarilo získať z rôznych projektov, sme sa preto mohli sústrediť na viaceré systematický výskumy. Tie prebiehali na Nitrianskom hrade, na Pustom hrade vo Zvolene, v Lietave, Divíne, vo Vínnom, na hradoch Slanec, Čabraď, Gýmeš, Modrý Kameň a ďalších,“ uviedol riaditeľ Archeologického ústavu (AÚ) SAV v Nitre Matej Ruttkay.

„Toto sú aktivity, ktoré sú veľmi užitočné, lebo na jednej strane nám otvárajú obzory tým, že zisťujeme nové informácie o datovaní a vývoji týchto hradov. Na druhej strane sa pri tom zároveň vykonáva aj záchrana kultúrneho dedičstva. Tým, že sa napríklad zastabilizujú všetky múry, ktorým hrozí padnutie. Aj vďaka tomuto tie hrady zostávajú pre budúce generácie v dobrom, alebo dokonca v ešte lepšom stave, ako boli doteraz,“ hovorí Ruttkay.

Podľa jeho slov sa v minulosti na Slovensku nerobili väčšie výskumy na hradoch v takom rozsahu ako dnes. Dôvodom bola ich veľká finančná náročnosť. „Teraz sa ich robí vďaka podpore MK SR podstatne viac. Okrem samotných výskumov sú cez programy ministerstva zafinancované aj pracovné sily, pomocou ktorých sa hrady aj rekonštruujú. My s tým máme veľmi dobrú skúsenosť, pretože ide väčšinou o nezamestnaných, ktorí si možnosť pracovať vážia a naozaj robia veľmi usilovne a dobre,“ skonštatoval Ruttkay.

Archeológovia sa vďaka financiám z rôznych projektov mohli sústrediť aj na niektoré sakrálne stavby. K najväčším patril výskum zaniknutej osady Šoldov spolu s opevneným kostolom z 13. až 15. storočia neďaleko Štrby. „Druhý väčší výskum sa týkal zaniknutého kostola v dedinke Závada pri Topoľčanoch. V oboch prípadoch sa ukázali úplne nové poznatky či už o pôdoryse, funkčnom vývoji, aj datovaní kostolov. Tieto výsledky budú slúžiť ako podklad na budúci rok, kedy by malo prísť k prezentácii týchto stavieb širokej verejnosti,“ dodal Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X