MOTUS Nitra: Šikovné mladé ženy sa z kúpeľov túžili dostať späť do Nitry, otvorili si vlastné pohybové štúdio
Dve šikovné ženy z Nitry pomáhajú rozhýbať mesto. Ich cieľom je zlepšiť zdravie, ale aj udržiavať sa v zdravej forme. Svoj príbeh nám prezradili Zuzana Koklesová a Katarína Sahulčíková z pohybového štúdia MOTUS .
Skúste nám na začiatok prezradiť viac o koncepte Motus-u.
„Pre názov MOTUS sme sa rozhodli preto, že v latinčine to znamená pohyb. Pohyb je pre nás súčasťou práce, ale aj voľného času. V práci sa snažíme pomocou „správneho“ pohybu zlepšiť, prípadne úplne odstrániť, rôzne problémy pohybového aparátu.
Snažíme sa pôsobiť preventívne, aby také ťažkosti nevznikali. Tým, že momentálne veľa ľudí trávi väčšinu dňa v sede, či už v práci, škole, počas cestovania, vo voľnom čase, chceme v našom zariadení ponúknuť ľuďom zdravý pohyb, ktorý mnohokrát lieči.“
Zaujíma nás , ako ste sa k myšlienke prevádzkovania takéhoto konceptu dostali?
„Pracovali sme v kúpeľoch, kde sme sa stýkali s rôznymi stavmi po operáciach alebo s vertebrogénnymi ťažkosťami (bolestivé stavy chrbtice). Pacienti mali veľakrát záujem pokračovať v cvičení „pod dozorom“ aj po ukončení liečby, boli ochotní robiť niečo pre svoje zdravie, aby sa ich stav nezhoršoval.
Nie vždy si boli istí tým, čo môžu robiť a čo nie. Preto sme sa rozhodli prevádzkovať zariadenie, kde vieme poradiť ľuďom ako cvičiť, aj keď majú už nejaký zdravotný problém alebo cvičíme preventívne a snažíme sa ich udržať fit.“
Od kedy ste vedeli , že chcete v takejto forme pomáhať ľuďom? Túžili ste po takomto niečom od malička alebo vás to oslovilo až počas strednej či vysokej?
„K: Ja som dlho nevedela, čo je to vlastne fyzioterapia. Ako veľa ľudí doteraz, často si myslia, že sme maséri. Až na vysokej a neskôr počas praxe som pochopila o čom ten náš odbor vlastne je, ako vie pomôcť ľuďom vrátiť kvalitu života.
Z: Pred nástupom na vysokú školu som nemala nijakú konkrétnu predstavu, čím všetkým sa zaoberá odbor fyzioterapia. Až neskôr, počas štúdia a doplnkovom vzdelávaní, som si uvedomila aké cesty mi fyzioterapia ponúka a akými rôznymi spôsobmi viem ľuďom pomáhať, či už s pohybovými problémami alebo bolesťou.“
Obe ste študovali fyzioterapiu, tam ste sa našli?
„Fyzioterapiu sme študovali obidve v Bratislave, ale každá na inej univerzite, čiže sme sa úplne náhodou „našli“ až v bojniciach, kde sme spolu pracovali a bývali skoro 8 rokov.“
Spoločne ste pracovali v Bojniciach, čo Vás priviedlo do Nitry?
„Myslím, že najväčšiu zásluhu má na tom naša rodina a naši blízky. Kedže obidve pochádzame z tohto kraja, tak sme sa „vrátili po 8 rokoch domov“.“
Čo bolo pre Vás najviac náročné , hlavne na začiatku ?
„Náročné bolo asi to samotné rozhodnutie. Museli sme urobiť ten krok a opustiť prácu, začať v Nitre, v novom meste s novými ľuďmi. Nemali sme žiadne záruky, že sa nám to podarí, ale ako sa hovorí nevyskúšaš – nevieš. Tak sme to riskli.“
Skúste nám načrtnúť zákulisie Vašej práce. Ako vyzerá Váš deň?
„Každý deň je iný, zatiaľ to nie je žiadny stereotyp. :)
Niekedy sú to individuálne alebo skupinové lekcie jogy, niekedy sa venujeme cvičeniu pri bolesti chrbtice, snažíme sa rozcvičiť rôzne poúrazové stavy, u detí často riešime ploché nohy, chybné držanie tela, u žien po pôrode sa snažíme pracovať s diastazou brušných svalov, niekedy urobíme aj masáž, veď aj oddych a relax je v tejto dobe potrebný.“
Čo na tento koncept hovorilo Vaše okolie?
„Naša rodina, kamaráti, blízki nás už od začiatku podporovali a vždy, keď sme to potrebovali boli pre nás oporou a podali nám pomocnú ruku. (maľovanie priestorov, skladanie nábytku atď.) :)“
Vedeli by ste si spomedzi všetkých činností ako McKenzie terapia, SM systém, vybrať najobľúbenejšiu ?
„K: Pre mňa je určite momentálne najobľúbenejšia joga. Využívam ju asi najčastejšie, samozrejme niekedy je to kombinácia viacerých metodík, ale joga je asi môj favorit.
Z: Je veľmi ťažké spomedzi všetkých metodík vybrať tú najobľúbenejšiu. Každá metodika má to „svoje“. V práci sa snažím využívať ich kombináciu.“
Stretli ste sa aj s nejakou zvláštnou alebo vtipnou situáciou počas Vášho pôsobenia?
„Počas práce (keďže pracujeme s ľuďmi) sa stretneme s rôznymi situáciami, ktoré sú niekedy smutné, no inokedy zase plné smiechu. Hlavne, keď pracujeme s deťmi zažívame rôzne vtipné momenty. Deti sú bezprostredné a často nás zaskočia rôznymi vtipnými otázkami a komentármi, na ktoré musíme rýchlo zareagovať a niekedy improvizovať, aby sme udržali ich pozornosť.“
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: