Začiatok februára patril tvorbe jedného z najvýznamnejších ornamentalistov Slovenska
Začiatkom februára sa vo večerných hodinách konala vernisáž výstavy zameranej na tvorbu jedného z najvýznamnejších slovenských ornamentalistov prvej polovice 20. storočia Štefana Leonarda Kostelníčka.
Dom MS v Nitre tentokrát v spolupráci s Etnografickým múzeom HUMNO v Košiciach a Záujmovým odborom regionalistiky MS nadviazal na svoj dlhodobý cyklus s názvom Slovenský ornament. V januári uplynulého roka Matica slovenská predstavila zbierku Kostelníčkových diel. Autorkou je dnes už zosnulá umelcova príbuzná Anna Kostelničáková, ktorá výstavu v Nitre pred rokom aj osobne otvorila.
Neskôr do palety tematických podujatí prispelo svojou výstavou aj OZ Slavica s jeho predsedom Milošom Zverinom. Ten sa ornamentom systematicky zaoberá a svojimi prednáškami výrazne napomáha v jeho šírení. Zbierku aktuálne vystavovaných diel spracovala Gabriela Čiasnohová zo Súkromného etnografického múzea Humno v Košiciach, ktorá bola zároveň kurátorkou výstavy.
Na 15 paneloch je zobrazených spolu 144 ukážok výlučne práce Š. L. Kostelníčka. Na samostatne usporiadaných tematických celkoch môžu návštevníci vidieť pokope zbierku jeho 10 jubilejných pohľadníc k sv. Václavovi, pohľadnice k Pribinovým slávnostiam v Nitre, športovým slávnostiam, dekorované štátotvorné dokumenty či základné katolícke modlitby.
Usporiadanie výstavy je zároveň sondou a celkovým prierezom Kostelníčkovým celoživotným dielom. To, čo spája všetky jeho práce je použitie slovenského ornamentu, ktorého bol aj zberateľom.
Ornament bol už od nepamäti súčasťou našej ľudovej kultúry, pričom práve jednoduchý ľud bol jeho tvorcom a nositeľom. Sprevádzal našich predkov celým životom, zdobil ľudové kroje, nábytok či keramiku. Na istý čas sa akoby stratil z nášho povedomia, no v súčastnosti opäť zažívame jeho renesanciu. Existuje veľa variácií ornamentálnej kresby. Už iba malý detail vo forme dekoru alebo použitia konkrétneho symbolu dokáže zaujímavo dotvoriť celkový dojem.
Inšpiráciu pre tvorbu vlastných dekorácií môžu návštevníci nájsť práve v aktuálnej výstave Domu MS v Nitre. Napokon, cieľom putovnej výstavy je rozširovať tvorbu a povedomie o významnom zamagurskom ornamentalistovi. Tvorbu vlastného ornamentu pod vedením lektorky G. Čiasnohovej si mohli pedagógovia materských škôl a verejnosť vyskúšať počas nasledujúceho dňa na vzdelávacom seminári a tvorivých dielňach.
Vernisáž obohatili hrou na gajdy Gajdošskí Trogári z Veľkého Zálužia. Výstava v priestoroch Domu MS v Nitre potrvá do 8. marca 2019.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: